Burákové máslo mám moc ráda, tak není divu, že mě lákají i recepty z něj. I když nejradši ho mám asi jen tak samotné lžičkou ze skleničky 🙂 Občas mívám období, kdy si ho mažu na opečený toast společně s marmeládou. Mnozí z Vás teď jistě nechápavě kroutí hlavou, ale někdy to zkuste, je to dobrota, stejně jako tyhle sušenky.

Klasické burákové cookies jsem zkoušela péct už před časem, ale musím říct, že mě moc nenadchly. Pak jsem objevila tyhle banánové a to je úplně jiná písnička. Jsou krásně žvýkavé, díky banánu vláčné a chuť burákového másla je v nich cítit přesně tak akorát. Řekla bych, že jsou naprosto dokonalé 🙂 

Proti původnímu receptu jsem trochu ubrala cukr, aby nebyly tak sladké, vše ostatní jsem zachovala. Banán se dává do těsta jen jeden, ale je to přesně to správné množství. Chuť je krásně vyvážená. Recept je jednoduchý na přípravu a seznam surovin je docela krátký. Kromě banánu a burákového másla potřebujete jen třtinový cukr, mouku, jedlou sodu a kousek másla. Do těsta se nedává ani vajíčko. 

Burákové máslo vybírejte s vysokým obsahem arašídů, min. 90%. Moje oblíbené je z Lidlu, jakmile mají americký týden, nakupuji do zásoby 🙂 Pokud tedy nemáte alergii na buráky a doma na Vás z misky pokukuje jeden už hodně zralý banán, určitě sušenky vyzkoušejte.

Na asi 20 středních sušenek budete potřebovat:

120 g burákového másla

55 g změklého másla

3/4 hrnku třtinového cukru

1 střední banán, hodně zralý až přezrálý

1/2 lžičky jedlé sody

1/2 lžičky soli

1 a 1/2 hrnku polohrubé mouky

krupicový cukr na obalení

Troubu předehřejte na 180 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.

V misce promíchejte mouku se solí a jedlou sodou, nechte stranou. Banán rozmačkejte.

V míse vyšlehejte společně burákové máslo, změklé máslo a cukr, pak přidejte rozmačkaný banán. Nakonec vsypte mouku a dobře promíchejte, až vznikne tvárné těsto.

Z těsta vyválejte menší kuličky, které obalte v krupicovém cukru a dejte na plech. Mě jich vyšlo přesně 20. Každou kuličku zmáčkněte cik cak vidličkou a dejte péct do vyhřáté trouby na 9-10 minut. 

Po upečení nechte chvilku vychladnout na plechu, pozor jsou křehké, pak opatrně přendejte na talíř. Chutnají skvěle hned po upečení, ale i další dny. Uchovávejte v uzavřené dóze.