Je zajímavé, jak se chutě v průběhu života mění, tedy alespoň u mě 🙂 Zázvor jsem niky nevyhledávala a dnes mě jeho chuť doslova fascinuje. Mám ráda horký zázvorový čaj, kandovaný zázvor nebo makronky se zázvorem a skořicí. Jeho chuť je lehce štiplavá až pálivá a skvěle se hodí do zimního období.

Proto není divu, že jsem vybrala i tyhle zázvorové sušenky. Do těsta se přidává melasa, která jim dodá úžasnou chuť a medovou barvu. Sama o sobě mi melasa nechutná, v sušenkách je ale nezaměnitelná. Možná se Vám budou zdát na první pohled tvrdé, ale jsou krásně měkké, takové žvýkavé. Angličtina pro to má výraz „chewy“. No a samozřejmě krásně voní kořením, tak trochu už mi to připomíná Vánoce 🙂

Na cca 30 ks sušenek si připravte:

2 a 1/4 hrnku hladké mouky

2 lžičky mletého zázvoru

3/4 lžičky skořice 

1/2 lžičky mletého hřebíčku

1 lžička jedlé sody

špetka soli

170 g změklého másla

1 hrnek krupicového cukru

1 vejce

1 lžíce horké vody

1/4 hrnku melasy

4 lžíce krupicového cukru na obalení – do misky

Troubu předehřejte na 175 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.

V míse smíchejte mouku, jedlou sodu a koření, nechte stranou. Ve větší míse vyšlehejte změklé máslo s cukrem do pěny. Postupně přidejte vejce, horkou vodu a melasu, každé zašlehejte. Nakonec přisypte moučnou směs a zpracujte pomocí šlehače v míse. Vznikne Vám takové lepivější těsto.

Pomocí lžičky tvořte kuličky o velikosti vlašského ořechu, obalte v krupicovém cukru a položte v dostatečných rozestupech na plech. Pokud se Vám s těstem hůř pracuje, dejte ho na chvíli do lednice.

Sušenky pečte v předehřáté troubě asi 10 minut v závislosti na velikosti sušenek. Je lepší tzv. nedopéct, aby sušenky příliš neztvrdly. Po vytažení z trouby je nechte pár minut na plechu, jsou křehké, pak opatrně přendejte na talíř. Po upečení jsou sušenky cca 6 cm veliké, těsto mi vyšlo na 32 kusů.

Chutnají skvěle ještě teplé, ale i druhý den. Myslím, že by se perfektně hodili na na vánoční stůl. Uchovávejte v uzavřené dóze nebo krabici.