Toto cukroví je takový update nebo chcete-li vylepšení Arašídových koleček se slaným karamelem, které už na blogu jsou a těší se u vás velké oblibě. Původně to tedy záměr byl, ale nakonec jsem si řekla, že z toho udělám jen nový recept na krém. Protože ono jde hlavně o náplň a polevu a je jedno, jestli k tomu použijete kolečka arašídová, oříšková nebo linecká. Pokud totiž máte slaný karamel rádi, bude vám chutnat ve všem 🙂

V tomto příspěvku se tedy zaměříme na slaný karamel, který je v cukroví hned třikrát. Základ tvoří máslový krém se slaným karamelem, mezi ním se skrývá slaný karamel v tekutější podobě (taková ta omáčka) a navrchu máme ještě karamelovou polevu se špetkou soli. No a pokud byste té soli měli málo, můžete ji vpašovat ještě jako posyp do náplně a na polevu. Zatímco do krémů můžete použít „obyčejnou“ mořskou sůl, tak na dekoraci doporučuji sůl Maldon, která má krásně velké vločky 🙂

A jak už jsem psala výše, tato náplň se bude skvěle hodit do různých těst. Takže klidně použijte arašídová kolečka z původního receptu nebo si upečte linecké jako jsem to udělala já. Co je pro vás v tomto případě podstatné, že níže uvedená náplň a poleva vystačí zhruba na 80 kousků o průměru 3,5-4 cm.

Cukroví plňte až pár dnů před svátky nebo před konzumací a uchovávejte v chladu.

Extra slaný karamel do cukroví

Slaný karamel:

  • 60 g cukru krupice
  • 60 g smetany ke šlehání 33%
  • 30 g másla
  • 2-3 g mořské soli

V rendlíku se silným dnem utavte cukr na karamel, zalijte po částech horkou smetanou se solí a následně promíchejte. Přelijte do misky, přidejte kousky másla a míchejte do úplného rozpuštění. Zakryjte kontaktně fólií a nechte vychladnout. Možno připravit i den předem. Před plněním si karamel přendejte do malého zdobícího sáčku (bez špičky).

Máslový krém se slaným karamelem:

  • 120 g cukru krupice
  • 100 g smetany ke šlehání 33%
  • 4 g mořské soli
  • 100 g másla

V rendlíku se silným dnem utavte cukr na karamel, zalijte po částech horkou smetanou se solí a následně promíchejte. Přelijte do misky a za občasného míchání nechte zchladnout a lehce zhoustnout.

Následně po částech všlehejte na kousky pokrájené studené máslo. Ke konci šlehejte na max. otáčky, aby byl krém světlý a nadýchaný. Pokud není dostatečně pevný, dejte ho na chvíli vychladit a znovu našlehejte. Po našlehání ihned použijte.

Naplnění:

Máslový krém naneste pomocí sáčku s řezanou špičkou po obvodu koleček (nebo jiných tvarů) a doprostřed vmáčkněte trochu slaného karamelou. Pokud chcete, můžete posypat vločkami soli, a přiklopte druhým kolečkem. Dejte do lednice ztuhnout.

Karamelová poleva:

Asi dvě třetiny čokolády a kakaové máslo rozpusťte (ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě), přidejte zbylou třetinu a míchejte do úplného rozpuštění. Nechte zchladnout, pak v polevě máčejte cukroví. Polevu na cukroví nechte lehce zavadnout, pak posypte vločkami soli. Nechte dobře zatuhnout, pak skladujte v uzavřené krabici v chladu.

Náplň a poleva vystačí k naplnění zhruba 80 kousků o průměru 3,5-4 cm.