Cukroví, které je pojmenované po jednom z našich prezidentů, a už roky se peče v mnoha domácnostech. Těžko říct, jestli ho pan Masaryk měl opravdu rád nebo je pravda úplně jinde 🙂 Mě osobně je to asi jedno, důležité je, že mi chutná. Vzdáleně mi chutí připomíná vanilkové rohlíčky, jen chuť ořechů je tu více výrazná.

Receptů najdete mnoho, většina je hodně podobných. Mohou se lišit použitými ořechy, vlašské či lískové, ale setkáte se i s variantou kakaovou. Já je peču světlé a podle aktuální zásoby nebo chuti střídám ořechy. Těžko říct, které z nich jsou v cukroví lepší.

Cukroví ocení také ti, kteří nemají trpělivost válet rohlíčky, vykrajovat těsto nebo vymačkávat formičky. Těsto zcela jednoduše zformujete do válečků, necháte ztuhnout a pak jen rozkrájíte na kolečka. Jako salám 🙂 Snadnější už to ani být nemůže.

Masarykovo cukroví

Těsto na cukroví (60-70 kousků):

  • 110 g ořechů, vlašské nebo lískové
  • 200 g hladké mouky
  • 130 g másla
  • 65 g moučkového cukru
  • 1 žloutek
  • 1-2 lžíce rumu
  • moučkový cukr na obalení

Ořechy namočte do studené vody a nechte asi dvě hodiny odstát. Následně vodu slijte a ořechy osušte.

Lehce změklé máslo, cukr a žloutek utřete do hladka, pak přisypte prosátou mouku, rum a začněte zpracovávat těsto. Nejlépe to jde v robotu pádlovou (plochou) metlou. Ke konci přidejte osušené ořechy a těsto dopracujte. Rozdělte ho na dvě části a každou vytvarujte do válečku o průměru 3-4 cm. Zabalte do fólie a dejte do lednice do druhého dne odležet.

Před pečením dejte válečky těsta asi na 30 minut do mrazáku, budou se lépe krájet. Následně je rozkrájejte na kolečka a rozložte na plech vyložený papírem na pečení (nebo perforovanou podložkou). Pečte v troubě vyhřáté na 180 stupňů (horkovzduch) asi 9-10 minut, až jsou lehce do zlatova.

Berte prosím v úvahu, že teplota a čas pečení jsou vždy orientační, protože každá trouba peče trochu jinak. V tomto případě hraje také roli, jak velká a silná kolečka připravíte 🙂

Kolečka nechte po upečení zchladnout, pak obalte v moučkovém cukru. Uložte do krabice a nechte alespoň týden rozležet, ideálně v chladnější místnosti.