Vánoce už se pomalu blíží a tak přichází na řadu cukroví, které je rychlé, jednoduché a chutná skvěle hned po upečení. Přesně takové jsou tyhle kakaové kuličky s lehkým nádechem kávy. Na povrchu jsou křupavé, uvnitř ale krásně měkké a nadýchané. 

Příprava je snadná a celé pečení Vám zabere jen chvilku. Jestli Vám doma zbyly z předchozího pečení nějaké bílky, tady jeden z nich upotřebíte. No a pokud nejste zrovna příznivcem kávové příchuti, nevadí, tyhle kuličky jsou totiž lehce „upravitelné“. Kávu můžete zcela vynechat a máte kuličky čistě kakaové. Můžete ji ale také nahradit třeba špetkou chilli koření a nebo pomerančovou kůrou. Na asi 30 kuliček si připravte:

1/2 hrnku hladké mouky

1/2 hrnku kakaa

1 – 2 lžičky mleté zrnkové kávy

špetka soli

1/4 lžičky jedlé sody

1/2 hrnku třtinového cukru

45 g másla, pokojové teploty

1 velký bílek

cukr krupice na obalení

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dva plechy vyložte pečícím papírem.

V misce smíchejte prosátou mouku s kakaem, kávou, solí a jedlou sodou. Dejte stranou.

V míse společně vyšlehejte změklé máslo, cukr a bílek. Pak přisypte moučnou směs a promíchejte do hladkého těsta. Lépe to možná půjde stěrkou a rukama, než šlehačem.

Pokud byste měli těsto příliš suché, přidejte pár kapek vody nebo mléka, v opačném případě dejte na chvilku do lednice. 

Z těsta tvarujte malé kuličky, každou obalte v krupicovém cukru a vyskládejte na plech. Berte v úvahu, že při pečení lehce zvětší svůj objem a popraskají. Roztéct by se ale neměli 🙂 Dejte péct do vyhřáté trouby na 8 – 10 minut.

Kuličky nechte vychladnout na plechu, pak přendejte na tácek nebo rovnou do krabice. Uchovávejte v uzavřené dóze při pokojové teplotě.