Vlastně ani nevím, jak přesně se tohle „cukroví“ jmenuje. Jedno vím ale jistě, je úžasně dobré a hrozně jedlé. Tenké křupavé plátky plné ořechů jsou jen lehce nasládlé a přestože působí možná trochu suše a tvrdě, jsou neuvěřitelné křehké. Ochutnáte jeden a už saháte do krabice pro další. Suchárky mají podobný efekt jako slané chipsy nebo oříšky 🙂

Před lety jsem je pekla jako vánoční cukroví a tak trochu upadly v zapomnění. Jenže pak se mi v lednici objevilo několik nadbytečných bílků a já si na ně vzpomněla. Když vezmu v úvahu, jak rychle se snědly, mám takový pocit, že je teď bud péct častěji. Takže pokud občas pečete podle mých receptů něco extra žloutkového, máte tady další tip, jak využít nadbytečné bílky 🙂

Příprava je jednoduchá, ale je potřeba ji rozdělit do dvou dnů. První den se upeče z bílků, cukru, mouky a ořechů chlebíček, který se nechá den odležet. Druhý den se pak rozkrájí na velmi slabé plátky, které se sušší v troubě. Použít můžete vlašské či lískové ořechy, mandle nebo mix několika druhů najednou. 

Na dva plechy suchárků (cca 80 ks) si připravte:

4 velké bílky (cca 130 g)

100 cukru krupice

125 g hladké mouky 

180-200 g vlašských ořechů (mandlí, lískových oříšků nebo mix více druhů)

Troubu předehřejte na 180 stupňů, formu na chlebíček nebo srnčí hřbet (cca 30 x 10 cm) vymažte máslem a vysypte moukou. Případně můžete vyložit pečícím papírem.

Bílky vyšlehejte společně s cukrem do pevného sněhu. Z počátku šlehejte na nižší otáčky a když se vytvoří bílá pěna, postupně zašlehejte cukr. Pak zvyšte na maximum.

Do sněhu vmíchejte prosátou mouku a celé neloupané ořechy. Směs rovnoměrně rozetřete do formy a dejte péct do vyhřáté trouby na 30 – 40 minut. Ověřte pomocí špejle, zda je chlebíček propečený, neměl by příliš zhnědnout. V případě potřeby snižte v průběhu pečení teplotu na 160 stupňů. 

Nechte chvilku vychladnout ve formě, pak vyklopte na chladicí mřížku. Zcela vychladlý chlebíček zabalte do čisté utěrky a nechat cca 24 hodin odležet. 

Druhý den chlebíček ostrým nožem nakrájejte na velmi tenké plátky cca 2-3 mm, čím slabší, tím lepší. Rozložte rovnoměrně na dva velké plechy a dejte péct do trouby vyhřáté na 120-130 stupňů horkovzduch. Díky horkému vzduchu můžete péct oba plechy najednou, v průběhu pečení doporučuji plechy prohodit. 

Suchárky sušte cca 30 minut v závislosti na velikosti a síle jednotlivých kousků. Já obvykle jeden kousek vytáhnu, nechám chvilku vychladnout a ochutnám. Jakmile je dostatečně křehký a křupavý, vypnu troubu a nechám ještě pár minut v troubě dojít. 

Suchárky chutnají skvěle hned po upečení, ale vydrží krásně křehké i několik dní v uzavřené dóze či krabici.