V tomhle horku se moc péct nedá, přesto se koná spousta oslav a všechny „honí“ mlsná 🙂 Tyhle mini cheesecakes se naštěstí pečou při nižší teplotě a jen pár minut, takže se to dá vydržet. Jsou vylepšené citronovým krémem, díky němuž jsou krásně osvěžující. Ozdobit můžete čerstvým ovocem nebo podávat jen tak.

Upéct je ale musíte alespoň den předem, aby se stihly pořádně vychladit. To je asi jediná nevýhoda cheesecaku, nedá se jíst hned po upečení 🙂 No, asi by se dal, ale nebylo by to ono 🙂 Citronový krém naneste na dortíky až po jejich vychlazení. Můžete si ho připravit předem a nazdobit až chvilku před servírováním.

Jak už jsem několikrát zmiňovala, na cheesecake se mi velmi osvědčil krémový sýr Cream cheese classic z Lidlu. Pokud ho jako já kupujete pravidelně, určitě jste před časem zaznamenali změnu obalu. Sýr je nyní nově ve stříbrno-šedé krabičce 🙂 Nicméně klidně použijte i jiný druhý sýra, který máte vyzkoušený. Jen prosím nezaměňujte za tvaroh 🙂 

Mini cheesecakes s citronovým krémem (12 ks)

Sušenkový základ:

110 g rozemletých sušenek (typu Bebe rodinné)

60 g rozpuštěného másla 

Sušenky rozdrťte nebo rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným zchladlým máslem.

Formu na muffiny vyložte papírovými košíčky. Já používám silikonovou formu, ze které jdou dortíky pak lehce vyndat. Pokud používáte plechovou formu, nastříhejte si malé proužky z pečícího papíru (cca 15 x 2 cm) a vložte je do každého otvoru na dortík (pod košíček). 

Sušenkovou směs rozdělte rovnoměrně do všech 12 košíčků, pomocí lžičky směs urovnejte a zamáčkněte do dna košíčku. Než si připravíte náplň, dejte do lednice.

Sýrová náplň: 

450 g čerstvého sýra typu Philadelphida, Lučina, Buko …. Cream cheese classic z Lidlu 🙂

130 g cukru krupice

2 velká vejce

1 lžička vanilkového extraktu

1/2 lžičky citronové kůru nebo 2 kapky citronového oleje

120 g zakysané smetany

Troubu předehřejte na 150 stupňů.

V míse prošlehejte při nízkých otáčkách sýr a cukr, pak přidejte vejce, jedno po druhém. Nakonec vanilkový extrakt, citron a zakysanou smetanu. Po celou dobu šlehejte pomalu, aby se do směsi nedostalo příliš vzduchu. Základem úspěchu je také stejná pokojová teplota všech surovin, proto si je předem včas vyndejte z lednice.

Sýrovou směs rozdělte rovnoměrně do všech 12 košíčků na připravený sušenkový základ. Dejte péct do vyhřáté trouby na 18 – 20 minut na střední příčku. 

Nechte ve formě zcela vychladnout, pak přikryjte folií nebo alobalem a dejte do lednice, nejlépe přes noc.

Pokud byste dávali dortíky do lednice ještě teplé, pak nezakrývejte folií, srazila by se pod ní voda a dortíky by zvlhly. Druhý den dortíky pomocí pásku z pečícího papíru lehce vyndejte z formy a ozdobte citronovým krémem.

Citronový krém:

3 velké žloutky

60 ml citronové šťávy

60 g cukru krupice

citronová kůra nebo citronový olej

65 g másla

Všechny suroviny kromě másla zahřívejte v páře za občasného míchání do zhoustnutí. Teplota směsi by měla dosáhnout ca. 70-72 stupňů. To je teplota, při které dochází k tepelné úpravě vajec.

Sundejte misku z páry a nechte krém zchladnout zhruba na 50-55 stupňů. Pak pomocí tyčového mixéru po kouskách zašlehejte lehce změklé máslo. Celý krém pak ještě chvilku promixujte, až je hezky nadýchaný a krémový. 

Vychlazené dortíky vyndejte z formy a naneste na ně citronový krém (nesmí být moc teplý). Dobře to jde lžící. Můžete ozdobit kousky čerstvého ovoce. 

Množství citronového krému je orientační. Hodně záleží, jak velké použijete košíčky a jak velkou máte formu. Nepatrně se mezi s sebou totiž liší 🙂