Na zahrádce nám teď dozrává spousta ovoce, ať už jsou to maliny, borůvky nebo třeba typicky český rybíz. A právě tohle drobné ovoce je ideální na zdobení různých dortíků a zákusků. Nemusí se krájet a vydrží i bez želatiny hezky čerstvé a svěží. A protože mezi mé favority patří cupcakes, použila jsem ovoce právě na ně.  

Přestože jsem příznivcem spíše čokoládové varianty, k ovoci jsem zvolila vláčný vanilkový dortík a jogurtový krém. Na léto ideální a lehká kombinace. Jak už jsem zmiňovala mnohokrát, cupcakes jsou rychlé a jednoduché na přípravu. Jsou upečené za pár minut, během chvilky vychladnou a už můžete chystat krém. 

V tomto případě je potřeba nechat jogurt, který tvoří základ krému, vykapat pár hodin předem, ideálně přes noc. Jogurt se tak zbaví přebytečné vody a vznikne Vám krásně hustá hmota, která ve spojení s našlehanou smetanou vytvoří neskutečný dobrý a lehký krém. Tak co, jdete do nich? 🙂

Na 12 ks vanilkových cupcakes si připravte:

(hrnek o objemu 240 ml nebo hrníčkové odměrky)

1 a 1/2 hrnku polohrubé mouky 

špetka soli

1 lžička jedlé sody

1 velké vejce

3/4 hrnku cukru krupice

1/2 hrnku rostlinného oleje

1 hrnek kefíru nebo podmáslí

1 lžička vanilkového extraktu

citronový olej nebo kůra 

Troubu předehřejte na 170 stupňů, formu na mufiny vyložte papírovými košíčky.

V míse smíchejte prosátou mouku se solí a jedlou sodou, nechte stranou.

Vejce prošlehejte s cukrem, pak přidejte olej, vanilkový extrakt a citronovou kůru, prošlehejte. Střídavě přidejte mouku a kefír, mouku na třikrát, kefír na dvakrát. Nakonec prošlehejte do hladka. 

Těsto rozdělte do 12 košíčků a dejte péct do vyhřáté trouby na 15 – 20 minut, až jsou lehce do zlatova. Nechte chvilku vychladnout ve formě, pak opatrně přendejte na chladicí mřížku.

Jogurtový krém:

400 g smetanového nebo řeckého jogurtu (min. 10% tuku)

200 – 220 g smetany ke šlehání 35 – 40%

3 lžíce cukru krupice

1 lžička vanilkového cukru

2-3 kapky citronového oleje nebo citronová kůra

+ čerstvé ovoce na ozdobu (meruňková marmeláda)

Jogurt nechte odkapat v plátnu nebo v kávovém filtru, nejlépe přes noc v lednici. Po odkapání by mělo zbýt cca 220 g. Smetanu vyšlehejte společně s oběma cukry do tuha a opatrně vmíchejte do jogurtu. Můžete přidat pár kapek citronového oleje nebo trochu kůry. 

Krém přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a nastříkejte na dortíky. Ozdobte čerstvým ovocem. Já jsem cupcakes ještě přizdobila kousky bílé čokolády s transfer folií a maliny naplnila malinovým džemem 🙂

TIP – Pokud použijete nařezané kousky ovoce (jahody, meruňky) a chcete, aby zůstalo hezky svěží a lesklé, potřete ho meruňkovou glazurou. Tu si jednoduše připravíte z meruňkové marmelády, bude stačit lžíce, a pár kapek vody. Společně zahřejte v mikrovlnné troubě a ještě horké naneste pomocí štětce na ovoce.