Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří a většina z nás si svátky bez něj nedokáže ani představit. Je neuvěřitelné, kolik některé hospodyňky dokáží vykouzlit druhů a vyhrát si s nimi do posledního detailu. Nicméně pokud patříte k těm, kteří o cukroví moc nestojí, ale rádi si zpestříte svátky něčím sladkým, můžete zkusit tyhle ořechové dortíky s vaječným koňakem. 

Vaječný koňak jsem vybrala záměrně, protože k Vánocům tak nějak patří. Přidala jsem ho nejen do těsta, ale i do krému, takže jsou pěkně koňakové. Těsto je krásně měkké, voňavé a plné ořechů. Jak už je u cupcakes zvykem, jejich příprava je rychlá a pokud si předem připravíte základ krému, můžete s nimi překvapit i narychlo ohlášenou návštěvu.  

Základem krému je smetana, bílá čokoláda a již výše zmíněný vaječný koňak. Po vychlazení se pak přidá ještě mascarpone. Krém je krásně nadýchaný, jemný, ale díky čokoládě dobře drží tvar. Není přeslazený a k ořechovému těstu hezky ladí. 

Na 12 cupcakes si připravte:

1 hrnek polohrubé mouky

2/3 hrnku mletých vlašských ořechů

2 lžičky prášku do pečica

špetka skořice

2 vejce

1/2 hrnku třtinového cukru

1/2 hrnku rostlinného oleje

1/2 hrnku vaječného koňaku

(hrnek o objemu 240 ml nebo hrníčkové odměrky)

Troubu předehřejte na 175 stupňů, formu na muffiny vyložte papírovými košíčky. Já jsem použila košíčky od Tescomy se zimními motivy

V misce smíchejte mouku, mleté ořechy, prášek do pečiva a skořici.

V jiné míse společně vyšlehejte vejce, třtinový cukr a olej. Střídavě přidejte moučnou směs a vaječný koňak, vždy dobře zašlehejte. 

Těsto rozdělte do košíčků a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut. Špejlí si ověřte, že jsou dortíky propečené. 

Nechte chvilku chladnout ve formě, pak opatrně přendejte na chladicí mřížku. Po úplném vychladnutí ozdobte krémem. 

Krém s vaječným koňakem:

150 g smetany ke šlehání 33%

50 g vaječného koňaku

100 g bílé čokolády (použila jsem belgickou Arabesque)

+ 100-120 g mascarpone k našlehání

Smetanu a vaječný koňak dejte do kastrůlku a společně zahřejte. Stáhněte z kamen a přidejte nasekanou bílou čokoládu. Míchejte do úplného rozpuštění, pak ještě promixujte tyčovým mixérem. Dejte do lednice alespoň na 12 hodin vychladit (ideálně přes noc).

K vychlazené směsi přidejte mascarpone a vyšlehejte do krému. Krém si přendejte do sáčku se zdobicí trubičkou (použila jsem Wilton 1M) a nastříkejte na dortíky. Ozdobte dle fantazie, já jsem použila cukrový máček a bílou čokoládu. 

Uchovávejte v lednici, před servírováním nechte 20-30 minut při pokojové teplotě.