Jsem moc ráda, když mohu někomu udělat radost narozeninovým dortem. Nadšení je o to větší, když se jedná o dětský dort a mám při jeho přípravě volnou ruku. A teď nemám na mysli jen vzhled, ale i kombinaci chutí. Podobně tomu bylo i v tomto případě. Jediným požadavkem byl „světlý“ korpus a přání, aby byl dort hezký 🙂

Většina dětí má rádo ovoce, takže jsem vsadila na borůvky a pro trochu pikantnosti přidala špetku citronového krému. Vše doplnil smetanový krém a již zmíněný vanilkový korpus. Myslím, že kombinace vcelku povedená, malá oslavenkyně byla spokojená 🙂

Jako u většiny dortů doporučuji rozdělit přípravu alespoň do dvou dnů nebo rozfázovat v rámci celého dne. Jako první je potřeba upéct korpus, připravit borůvkovou náplň a citronový krém.

Protože dort tak trochu cestoval, volila jsem na obmazání sněhový máslový krém. Je pevný, hezky drží a makronky se na něm do druhého dne nerozmáčí. Nicméně pokud si dort děláte jen doma pro sebe, klidně si ho obmažte stejným krémem, kterým budete plnit, jen ho budete potřebovat o něco více.

Vanilkový korpus (průměr 16 cm):

3 bílky

4 žloutky

90 g cukru krupice

100 g hladké mouky

1 lžička vanilkového cukru

citronová kůra/citronový olej

25 g rostlinného oleje

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy o průměru 16 cm (výška 8 cm) vyložte pečícím papírem. Já používám jen ráfek, který položím na plech vyložený papírem.

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. Žloutky našlehejte s vanilkovým cukrem a citronovou kůrou do pěny. Obě hmoty stěrkou lehce spojte, přidejte prosátou mouku ve 2-3 dávkách a nakonec olej. Míchejte pouze stěrkou, nikoliv šlehačem.

Těstem naplňte formu a dejte péct do vyhřáté trouby na 25-30 minut, až je korpus upečený. Zjistíte pomocí špejle.

Korpus nechte chvilku vychladnout ve formě, pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku.

Pokud nebudete hned plnit, zabalte do folie a dejte do chladu. Doporučuji upéct den předem, korpus přes noc krásně zvláční.

Borůvková náplň:

150 g mražených lesních borůvek

1-2 lžičky cukru krupice

Borůvky dejte do kastrůlku, přidejte cukr a pár kapek vody. Společně krátce povařte. Můžete případně zahustit trochou kukuřičného škrobu. Dejte do lednice vychladit.Smetanový krém:

250 g mascarpone

250-300 g smetany ke šlehání 33%

ca. 50 g cukru krupice (případně více či méně podle chuti)

Všechny suroviny dejte do mísy a společně vyšlehejte do krému. Podle chuti případně doslaďte.

Sestavení a dokončení dortu:

citronový krém (lemon curd) –recept zde

sněhový máslový krém – recept zde

Korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tři pláty. První plát položte na tác a pomažte citronovým krémem. Naneste smetanový krém a rozetřete. Na krém rozložte polovinu borůvek i se šťávou. Přiklopte druhým plátem, lehce přimáčkněte a postup opakujte.

Celý dort nakonec jen lehce obmažte a dejte do lednice na několik hodin vychladit, ideálně přes noc.

Připravte si sněhový máslový krém podle receptu na blogu.

Krém naneste v silnější vrstvě nožem nebo sáčkem po celém obvodu dortu. Dlouhým rovným nožem nebo nerezovou stěrkou krém uhlaďte do roviny. Nejlépe to jde, pokud máte dort na točně a dortem si při uhlazování otáčíte. Naneste krém i na vršek dortu a nožem uhlaďte do roviny. Doporučuji uhlazovat od kraje ke středu.

Množství krému je orientační, záleží, jak silnou vrstvu na dort dáte. Zbytek krému můžete použít na naplnění makronek, lze i zamrazit.

Dort ozdobte dle vlastní fantazie, já jsem použila své oblíbené makronky a sněhové pusinky.