Tak jsem neodolala a koupila jahody ještě na jeden dort, můj oblíbený „fraisier“. Tenhle dort mi učaroval hlavně svým vzhledem, protože je to dle mého názoru nejlepší způsob, jak použít jahody do dortu. Fraisier je francouzské slovo a v překladu znamená jahoda, takže název je zcela výstižný 🙂

Jako u většiny populárních dortů i tady se recepty celkem liší. Nejen v krému, korpusu, ale i v celkovém dokončení. Na zakrytí vršku dortu se obvykle používá marcipán nebo ovocné želé. Některé dorty jsou ale jen jednoduše posypané moučkovým cukrem. Myslím, že je na každém, aby si dort připravil podle sebe. Takže, …. tohle je moje verze 🙂

Vanilkový korpus (průměr 19 cm):

2 velká vejce, bílky a žloutky odděleně

50 g cukru krupice

70 g hladké mouky

lžička vanilkového cukru

citronová kůra/citronový olej

1 lžíce rostlinného oleje

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy o průměru 19 cm vyložte pečícím papírem.

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. 

Žloutky vyšlehejte s vanilkovým cukrem a citronovou kůrou do pěny. Obě hmoty stěrkou lehce spojte, přidejte prosátou mouku a nakonec opatrně vmíchejte olej. 

Těsto naplňte do dortové formy o průměru 19 cm a dejte péct do vyhřáté trouby na 15-20 minut. Pomocí špejle si ověřte, zda je korpus propečený.

Korpus nechte chladnout ve formě, pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. 

Po úplném vychladnutí korpus jednou vodorovně prokrojte, vzniknou vám dva slabší pláty.

Vanilkový krém:

300 ml mléka

2 žloutky

1 sáček vanilkového pudingu

40 g cukru krupice

1 lžička vanilkového extraktu (ne aroma) 

30 g másla

+

125 g smetany ke šlehání 30%

6 g práškové želatiny + 30 ml studené vody

Trochu mléka odlijte do hrnku, rozmíchejte v něm pudingový prášek a rozšlehejte žloutky. Zbytek mléka přiveďte na mírném ohni k varu. Přilijte trochu horkého mléka do hrnečku s pudingem a žloutky a promíchejte. Pak vlijte zpět do hrnce a za stálého míchaní nechte chvilku povařit.

Odstavte, vmíchejte cukr a vanilku, následně i máslo a dobře promícháme. Směs by měla být hustá a bez žmolků. Přelijte do mísy a zakryjte folií. Tu položte přímo na horký puding, nebude se tak na folii srážet voda. Dejte chladit do lednice, pro urychlení možno i do mrazáku. Můžete připravit i den předem. 

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte asi 10 minut nabobtnat.

Smetanu vyšlehejte, ne úplně do tuha. Vychlazený pudingový základ našlehejte do krémova.

Želatinu nechte rozpustit v mikrovlnné troubě, stačí jen pár sekund na nižší výkon. Pozor, nesmí se vařit. K želatině přidejte trochu pudingu a promíchejte, tím želatinu ochladíte. Přidejte ke zbytku pudingu a dobře promíchejte. Nakonec stěrkou opatrně vmíchejte ušlehanou smetanu. Podle chuti případně přislaďte. Krém ihned použijte do dortu. 

Dokončení dortu

čerstvé jahody, ca. 500 g

pravý marcipán (min. 30% podíl mandlí), ca. 100 g

dortový ráfek, pásková folie

Dortový ráfek odpovídající velikosti (případně nastavitelný) položte na tácek a z vnitřní strany vyložte páskovou folií. Do ráfku vložte jeden plát dortového korpusu a lehce pomažte krémem. Kolem celého obvodu poskládejte půlky jahod, řeznou stranou k ráfku. Jahody lehce přimáčkněte. Snažte se vybrat jahody podobné velikosti. Jahody rozložte i doprostřed ráfku, celé nebo kousky.

Připravený krém si přendejte do sáčku s hladkou trubičkou a nastříkejte do všech mezer mezi jahody. Postupně celé zakryjte a nahoře pak nožem nebo lžící uhlaďte do roviny. Přiklopte druhým plátem korpusu a lehce přimáčkněte. Pomažte slabší vrstvou krému a dejte do lednice na několik hodin vychladit. 

Marcipán si rozválejte, můžete mezi dvěma foliemi nebo si lehce podsypte škrobem či moučkovým cukrem. Vyřízněte kruh stejné velikosti, jako máte připravený dort. 

Z vychlazeného dortu opatrně sundejte ráfek i páskovou folii a na vršek dortu opatrně přeneste připravený marcipán. Uhlaďte a ozdobte kousky jahod.