Kombinaci hrušek, smetany a mléčné čokolády jsem už několikrát otestovala v podobě řezů, vždy s úspěchem. Kdo byl na mém kurzu mini dortíků, věřím, že mi dá za pravdu. Takže když jsem dostala volnou ruku pro přípravu narozeninového dortu, rozhodla jsem se zkusit tuto kombinaci i v tomto provedení. 

Základem dortu je vanilkový korpus, promazaný dvěma druhy krémů a proložený spoustou kompotovaných hrušek. Hrušky jsou v tomto dortu důležité, takže vybírejte opravdu dobré, měkké a sladké. Ideální jsou samozřejmě domácí, já objevila skvělé v Lidlu. 

Jako u většiny dortů, i tady je dobré rozložit přípravu do více dnů. Jako první si upečte korpus a připravte základy obou krémů. Druhý den dort promažte a následně pak dokončete finálním obmazáním a zdobením. Dort se krásně rozleží a bude vláčný. 

Bohužel jsem nebyla u krájení dortu, takže ho neuvidíte „zevnitř“, ale snažila jsem se zachytit alespoň jeho přípravu 🙂

Vanilkový korpus (průměr 23 cm):

6 vajec „M“, bílky a žloutky odděleně

180 g cukru krupice

200 g hladké mouky 

1 lžička vanilkového cukru 

citronová kůra/citronový olej

50 g rostlinného oleje 

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno dortové formy o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem. Já používám jen ráfek, který položím na plech s pečícím papírem. 

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. Žloutky našlehejte s vanilkovým cukrem a citronovou kůrou do pěny. Obě hmoty lehce spojte, přidejte prosátou mouku ve 2-3 dávkách a nakonec olej. Míchejte pouze stěrkou, nikoliv šlehačem. 

Těstem naplňte formu a dejte péct do vyhřáté trouby na 20 minut. Pak snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších cca 15 minut, až je korpus upečený. Zjistíte pomocí špejle. 

Korpus nechte vychladnout ve formě, pak ostrým slabým nožem opatrně ořízněte boky, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. 

Pokud nebudete hned plnit, zabalte do folie a dejte do chladu. Doporučuji upéct den předem, korpus přes noc krásně zvláční.

Krém z mléčné čokolády (připravit den předem):

250 ml smetany ke šlehání 33%

100 g mléčné čokolády min. 42% (případně mix hořké 50% a mléčné 30-32%) 

+ 50 g mascarpone k našlehání

Horkou smetanu nalijte na čokoládu, nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Promixujte tyčovým mixérem a dejte chladit do druhé dne do lednice. 

Do vychlazené směsi přidejte mascarpone a společně vyšlehejte do krému. Šlehejte při nižší otáčkách, zvláště ke konci opatrně, aby se krém nepřešlehal.

Smetanový krém:

200-220 g odkapané zakysané smetany (cca. 350-400 g před vykapaním)

200 g smetany ke šlehání 40%

2-3 lžíce cukru krupice

Zakysanou smetanu nechte přes noc vykapat v plátěném ubrousku nebo kapesníku. Skvěle se na to hodí souprava od Tescomy na přípravu krémového sýra, kterou jsem konečně našla letos pod stromečkem 🙂

Smetanu ke šlehání vyšlehejte společně s cukrem do tuha. Odkapanou zakysanou smetanu lehce promíchejte stěrkou a opatrně po částech vmíchejte ušlehanou šlehačku. Podle chuti můžete případně přisladit. 

Sestavení dortu

hruškový kompot, velký (cca 460 g bez štávy)

200 g mascarpone 

200 g smetany ke šlehání min. 33%

1-2 lžíce cukru krupice

Dortový korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tři pláty. Hrušky rozkrájejte na malé kousky a rozdělte na dvě části. 

První plát položte na tác, lehce pokapejte šťávou z kompotu a rovnoměrně rozložte polovinu hrušek. Pomažte čokoládovým krémem, opatrně lžící, vtírejte krém i mezi hrušky. Přiklopte druhým plátem a lehce přimáčkněte.

Druhý plát také pokapejte šťávou a rozložte druhou polovinu pokrájených hrušek. Na hrušky rozetřete smetanový krém, trochu si nechte stranou, a přiklopte třetím plátem korpusu. Zbytkem krému dort lehce obmažte z boku a nahoře. Dejte vychladit na několik hodin do lednice, ideálně přes noc.

Druhý den vyšlehejte mascarpone společně se smetanou i cukrem do krému. Celý dort obmažte silnější vrstvou krému, hezky do roviny. Chce to trochu trpělivosti a cukrářský nůž nebo špachtli. Ozdobte dle vlastní fantazie.