Léto se nám posledních pár dnů nějak vyhýbá, tak si ho musíme připomenout alespoň nějakým letním dezertem. A jahody k létu určitě patří, i když jejich hlavní sezóna už pominula. Nicméně v obchodě se ty české ještě koupit dají a jsou pořád moc dobré. Klidně ale na tento dort použijte i jiné ovoce 🙂

Základem dortu je klasická sušenková vrstva, doplněná lehkým krémem. Tentokrát jsem záměrně vynechala čerstvý sýr a použila jogurt s tvarohem a smetanou. Na rozdíl od jiných krémů není smetana vyšlehaná, ale použitá ve své tekuté podobě. Možná i díky tomu mi krém chuťově i konzistencí připomíná panna cottu. Takže pokud ji máte rádi, určitě Vám bude chutnat i tento dort. 

Na ovocné želé jsem použila mražené maliny, patří u nás asi k nejoblíbenějším a dobře kontrastují s jogurtovo-tvarohovým krémem. Ale i tady můžete improvizovat a použít na želé jahody, meruňky nebo třeba lesní směs. Pokud ovoce neobsahuje malá zrníčka, není třeba ani pasírovat. 

Nepečený dort (průměr 19 cm):

100 g sušenek (použila jsem mix bebe dobré ráno a bebe rodinné)

35 g rozpuštěného másla

300 g řeckého nebo smetanového jogurtu min. 10% tuku

200 g tvarohu ve vaničce 

150 g smetany ke šlehání 33%

4-5 lžic cukru krupice

vanilkový extrakt, citronový olej

7 g práškové želatiny (1 polévková lžíce) + 35 ml studené vody

čerstvé jahody nebo jiné ovoce (meruňky, maliny, borůvky …)

Sušenky rozmixujte na jemno a smíchejte s rozpuštěným máslem. Dno dortové formy o průměru 19 cm vyložte pečícím papírem. Směs nasypte do formy a vytvarujte dno, lehce přimáčkněte. Dejte do lednice, než si připravíte náplň.

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte cca 10 minut nabobtnat.

V míse prošlehejte tvaroh s jogurtem. Smetanu dejte do kastrůlku společně s cukrem a na mírném ohni zahřejte, až se cukr rozpustí. Do smetany přidejte nabobtnalou želatinu a míchejte do úplného rozpuštění. Smetana nesmí být moc horká, cca 60 stupňů.

Do teplé smetany přidejte postupně několik lžic jogurtové směsi a vždy dobře promíchejte. Pak vraťte ke zbytku tvarohu s jogurtem a dobře pomíchejte. Můžete přidat lžičku vanilkového extraktu a citronový olej. Podle chuti případně přislaďte.

Jahody podélně rozřízněte a řeznou stranou vyskládejte podél celého obvodu dortu.  Já jsem dovnitř formy dala páskovou folii, ale není to nutné. Jahody můžete rozložit i doprostřed dortu. Do formy nalijte jogurtovou směs a dejte do lednice alespoň na dvě hodiny ztuhnout.

Ovocné želé:

200 g mražených malin (jahody, lesní směs, meruňky)

2 lžíce cukru

2-3 lžíce vody

3 g práškové želatiny (cca 1/2 lžíce) + 10 ml studené vody

Maliny dejte do kastrůlku, přidejte cukr a vodu a nechte chvilku povařit. Ještě horké přepasírujte přes sítko, aby se odstranili zrníčka. Pokud je směs příliš tekutá, vraťte ji do kastrůlku a nechte ještě chvilku povařit. Výsledkem by mělo být cca 150 g malinového pyré.

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte asi 10 minut nabobtnat.

Malinové pyré zahřejte na cca 60 stupňů a přidejte nabobtnalou želatinu. Míchejte do úplného rozpuštění. Pyré nechte za občasného míchání trochu zchladnout, pak nalijte na zatuhlý dort. Dejte do lednice vychladit.