Ovoce se u nás na koláči nejčastěji kombinuje s tvarohem. Je to taková klasika a většina ovoce k němu dobře pasuje. Jenže koláčů s tvarohem už tu mám spoustu, tak jsem tentokrát vyzkoušela něco jiného. Mandlový krém není sice žádná novinka, možná ho znáte pod názvem „frangipane“, a nejčastěji se dělá s hruškami. Mimochodem i tento recept je na blogu 🙂

Základem koláče je křehké těsto, které se předpeče. Jeho příprava je trochu odlišná, než u běžných křehkých těst. Kdo jste už pekl „moje“ košíčky se slaným karamelem, tak vás jeho příprava nepřekvapí. Těsto je téměř bez cukru, za to krásně křehké a křupavé. A předpéká se bez fazolí :))

Mandlový krém je jak jinak, než s mandlemi. Obvykle se na jeho přípravu používá mandlová mouka, ale klidně použijte mleté mandle i se slupkou nebo jiné ořechy. Ve snaze zužitkovat doma zbytky, jsem trochu mandlí nahradila mletými vlašskými ořechy 🙂 Krému se může zdát malé množství, ale v troubě vyběhne trochu do výšky a ovoce tak z velké části zakryje.

Co dodat na závěr? Nečekejte klasický ovocný koláč s drobenkou 🙂 Je to křehký koláč, s křupavou krustou, vláčnou mandlovou náplní a ovocem. Není přeslazený, ale samozřejmě záleží, jaké použijete ovoce. Skvěle se do něj hodí broskve, nektarinky, meruňky, ale také maliny nebo ostružiny.

Křehké těsto (průměr formy 23-24 cm):

85 g másla

3 lžíce vody

1 lžíce rostlinného oleje

1 lžíce cukru

160 g hladké mouky

špetka soli

Troubu předehřejte na 210 stupňů, připravte si koláčovou formu o průměru 23-24 cm.

Prosátou mouku si nasypte do mísy a nechte stranou.

Do menší nádoby vhodné do trouby dejte máslo, vodu, olej, cukr a sůl. Vložte do vyhřáté trouby asi na 15 minut, až se máslo rozpustí, bublá a začíná hnědnout na krajích.

Opatrně vyndejte nádobu z trouby a směs nalijte do připravené mísy s moukou. Rychle promíchejte vařečkou, až se těsto spojí a odděluje se od stěn mísy.

Těsto přendejte do připravené koláčové formy a rukama roztáhněte (rozmačkejte) po celé ploše formy včetně stran. Můžete si pomoci lžící nebo vidličkou. Těsto je poměrně mastné a teplé, takže má tendenci po stranách klouzat, nenechte se tím odradit. Kraje se dobře upraví již zmíněnou vidličkou.

Dno koláče propíchejte, opět vidličkou, a dejte péct do vyhřáté trouby na 14-15 minut, až je těsto do zlatova. Vyndejte z trouby a nechte ve formě zcela vychladnout.

Mandlový krém:

110 g změklého másla

90-100 g cukru krupice

2 vejce

vanilkový nebo mandlový extrakt

130 g mandlové mouky (mleté mandle, případně ořechy)

špetka soli

+ čerstvé ovoce – broskve, nektarinky, meruňky, maliny, ostružiny …

Troubu předehřejte na 190 stupňů. Omyjte a pokrájejte ovoce.

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem, pak po jednom zašlehejte vejce. Přidejte mandlovou mouku a pár kapek vanilkového či mandlového extraktu. Krém přendejte do předpečeného, zcela vychladlého korpusu a rovnoměrně rozetřete.

Poklaďte kousky čerstvého ovoce, které lehce vmáčkněte do krému. Nebojte se nacpat tam ovoce co možná nejvíce. Pokud použijete čerstvé broskve, oloupejte je, u ostatních to není potřeba.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 30-35 minut, až je mandlový krém do zlatova. Doporučuji položit formu ještě na plech, protože se může uvolnit máslo a stékalo by na dno trouby.

Koláč je skvělý hned po upečení, ale i další dny.