Tvarožník nebo cheesecake? Pro někoho je to možná stejné, pro mě jsou to dva rozdílné koláče. Oba skvělé, ale každý svým způsobem jiný. Hlavní rozdíl je samozřejmě v použitých surovinách a jejich chuti. A přestože mám asi radši cheesecake, tak dneska jsem se pustila do tvarožníku. Možná taky proto, abych si připomněla, že rozdíl mezi nimi opravdu je 🙂 

Základem tvarožníku je samozřejmě tvaroh a určitě použijte ten v kostce. Vaničkový je sice chuťově jemnější, ale také obsahuje více vody a je řidší. Snažte se vybrat tvaroh tučný nebo polotučný, zapomeňte na odtučněné verze. Tuk je nositelem chuti a tady je to opravdu znát. Ideálně pokud se vám povede sehnat tvaroh jemný, bez hrudek a nakyslé chuti. 

Jako základ koláče jsem použila křehké těsto, které se předpeče. S náplní se pak koláč peče na nižší teplotu a delší dobu, aby nebyl vysušený a zůstal hezky vláčný. Tohle jsem tak trochu převzala od přípravy cheesecaku. Výsledkem je krásně jemná a vláčná struktura tvarohu. Je pravda, že rozinky v něm až tak dobře nevypadají, moje dcera dokonce prohlásila, že vypadá jako plesnivý, ale chuťově jsou v koláči dokonalé. Samozřejmě pokud patříte mezi jejich odpůrce, tak je vynechte. 

Tvarožník s rozinkami (průměr 23-24 cm)Křehké těsto:

70 g másla 

30 g moučkového cukru 

1 žloutek

100 g hladké mouky 

citronová kůra (citronový olej) 

špetka soli 

Změklé máslo prošlehejte společně s cukrem a žloutky. Není třeba do pěny, jen aby se suroviny dobře spojily. Přidejte prosátou mouku se solí, citronovou kůru a při nízkých otáčkách míchejte, až se vytvoří těsto. Překlopte na lehce pomoučněnou plochu a rychle dopracujte. Zabalte do folie a dejte do lednice vychladit, bude se pak lépe rozvalovat. 

Dortovou formu o průměru 23-24 cm s odnímatelným dnem vyložte pečícím papírem, troubu předehřejte na 170 stupňů. Vychlazené těsto rozválejte do kruhu o stejném průměru jako je dno a vložte do formy. Můžete lehce propíchat vidličkou. Dejte péct do vyhřáté trouby na 15-20 minut, až hezky zezlátne. Nechte vychladnout a připravte si náplň. 

Tvarohová náplň:

500 g tvarohu v kostce (ideálně tučný, polotučný)

200 g creme fraiche nebo husté zakysané smetany

50 ml smetany ke šlehání

120 g cukru krupice (případně více dle chuti)

4 vejce, velikost M

1 lžíce hladké mouky

citronová kůra nebo olej

rozinky máčené v rumu (dle chuti)

Troubu předehřejte na 160 stupňů. 

Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny, přidejte tvaroh, mouku, následně obě smetany a dobře promíchejte (nešlehejte). Vmíchejte rozinky a citronovou kůru. 

Bílky ušlehejte do sněhu a po částech opatrně vmíchejte do tvarohové náplně. Rozetřete na předpečený korpus a dejte do trouby na 30-35 minut, pak teplotu snižte na 130 stupňů a ještě dalších cca. 20 minut dopékejte. Koláč by se neměl během pečení nafouknout ani zhnědnout. 

Nechte zcela vychladnout ve formě, pak opatrně ořízněte boky formy a koláč vyndejte. Doporučuji nechat do druhého dne rozležet, servírujte při pokojové teplotě.