Tohle je přesně ten typ koláče, který Vás moc nezaujme svým vzhledem, ale o to víc Vás překvapí svou chutí. Tedy pokud máte rádi „mokré“ a vláčné koláče, kde je minimum těsta a hodně náplně. V tomto případě tedy spíš žádné těsto, jen trocha mouky, aby to drželo pohromadě. Recept je od našich polských sousedů a nejedná se o nic jiného než tradiční tvarohový koláč „Sernik“. V překladu asi nejlépe tvarožník, i když mě se tohle slovo nelíbí 🙂 

Je to vlastně taková tvarohová verze amerického cheesecaku. A nutno říct, že rozdíl je určitě znát, přestože většina lidí hází tvaroh i sýr do jednoho pytle. Rozdíly jsou nejen v použité surovině, ale i samotné přípravě. Vejce se šlehají odděleně, smetana se přidává našlehaná a peče se při vyšší teplotě, než je obvyklé u cheesecaku. Nicméně výslednou konzistencí i chutí si jsou oba koláče hodně podobné. 

Na tento koláč určitě použijte tvaroh v kostce, nikoliv ten vaničkový. A předem ho pořádně promixujte, aby byl jemný a bez hrudek, ve výsledku to bude znát. Trochu mě vyděsilo, že se koláč během pečení lehce nafoukne a zároveň zhnědne. Je to ale dané vyšší teplotou při pečení a není to vůbec ke škodě. 

Koláč pečte minimálně den před plánovaným servírováním, je potřeba ho chladit přes noc v lednici.

Na koláč o průměru 23 cm si připravte:

500 g tvarohu v kostce (ne vaničkový)

150 g cukru krupice

4 vejce, odděleně

90 g másla

2 lžíce hladké mouky

15 g kukuřičného škrobu

100 g smetany ke šlehání

1 lžička vanilkového extraktu

citronová kůra nebo citronový olej

rozinky namočené v rumu (nejlépe den předem) – nemusí být

Tvaroh, máslo a vejce vyndejte s předstihem z lednice, tak aby vše mělo stejnou pokojovou teplotu. 

Troubu předehřejte na 170 stupňů. Formu o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem, dobře se hodí forma s vyjímatelným dnem.  

Tvaroh rozmixujte do hladka, můžete v mixéru, food procesoru nebo tyčákem (ne šlehačem). Cílem je tvaroh zjemnit a odstranit hrudky 🙂

Máslo vyšlehejte do pěny a pak postupně zašlehejte rozmixovaný tvaroh. 

V míse vyšlehejte společně žloutky s cukrem do krémové pěny a smíchejte s tvarohem. Přidejte mouku se škrobem a dobře promíchejte, nesmí zůstat žmolky. Přidejte vanilkový extrakt a citronovou kůru. 

Smetanu vyšlehejte a vmíchejte do směsi. Z bílků ušlehejte sníh a po částech vmíchejte do směsi. Nakonec přidejte rozinky a vše dobře promíchejte. Nalijte do připravené formy a dejte péct do vyhřáté trouby. 

Pečte 20 minut na 170 stupňů, pak snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších cca 35-40 minut. Koláč se lehce nafoukne, po zchladnutí ale zase „spadne“. Na rozdíl od cheesecaku zhnědnutí koláče není na závadu 🙂

Koláč nechte vychladnout v lehce otevřené troubě, po chvilce můžete oříznout boky, aby se chladnutím neodtrhávaly. Koláč dejte chladit přes noc do lednice. 

Před servírováním můžete pocukrovat, uchovávejte v chladu.