Ricottu u mě doma moc často nenajdete. Do koláče má radši tvaroh, do cheesecaku čerstvý sýr a do krémů mascarpone. Tak nějak jsem ricottě nepřišla na chuť. Nicméně občas se nechám zlákat a krabičku koupím. Jenže pak mi leží v lednici a já si marně lámu hlavu, co s ní. Stejně jako teď. Takže jsem začala hledat recept, kde bych ji mohla použít. 

Výběr padl jednoznačně na tento citronový koláč. Mám totiž slabost pro citronové dezerty a už jsem žádný dlouho nedělala. I když si je peču obvykle jen sama pro sebe, protože doma o ně nikdo nestojí. 

Koláč mě zaujal nejen svým vzhledem, ale také přídavkem olivového oleje, který mu dodává zajímavou chuť. Hlavní slovo má ale jednoznačně citron, který je cítit především v cukrové polevě. A to jsem původně chtěla polevu vynechat, protože jsem měla strach, že bude koláč hodně sladký. Naštěstí jsem to ale neudělala, protože poleva mu dodává tu správnou svěží chuť. Koláč je navíc díky ricottě krásně vláčný, nejen po upečení, ale i další dny.

Pekla jsem v koláčové formě o průměru 22 cm s vyjímatelným dnem. Přestože má nepřilnavý povrch, raději jsem celou formu včetně okrajů vymazala máslem. Koláč šel pak krásně s formy vyndat. Upéct ho ale můžete i v běžné dortové nebo jiné formě. Později mě napadlo, že by vypadal hezky i v malých formičkách na tartaletky. Tak třeba příště 🙂

O proti původnímu receptu jsem udělala jen jednu malou změnu. Místo moučkového cukru jsem na polevu použila fondán. Je to rychlejší a máte jistotu, že bude cukr krásně rozpuštěný. Nicméně uvádím i původní verzi s cukrem.

Na koláč o průměru 22-23 cm:

1 hrnek (130 g) polohrubé mouky

1 lžička prášku do pečiva

1/2 lžičky soli

2 velká vejce, odděleně

1/2 hrnku (100 g) krupicového cukru

kůra ze dvou citronů nebo citronový olej

1/3 hrnku (80 ml) olivového oleje extra virgin

1 a 1/2 lžičky mléka

180 g ricotty

1/4 hrnku (60 ml) citronové šťávy (čerstvé vymačkané)

50 g másla, rozpuštěného + kousek na vymazání formy

(hrnek o objemu 240 ml)

Troubu předehřejte na 165-170 stupňů, koláčovou formu vymažte máslem.

V misce smíchejte mouku se solí a práškem do pečiva, odložte stranou.

Ve větší míse vyšlehejte společně žloutky, cukr a citronovou kůru do pěny. Trvá to asi 3-4 minuty. Já místo citronové kůry používám citronový olej. Stačí ho 1-2 kapky a provoní Vám krásně celý moučník. Navíc máte jistotu, že není chemicky ošetřený 🙂

V další misce lehce prošlehejte olivový olej, mléko, ricottu a citronovou šťávu. Směs vlijte do vyšlehaných žloutků s cukrem a dobře prošlehejte. Pak vsypte mouku a na nízké otáčky dobře promíchejte. Vlijte rozpuštěné zchladlé máslo. 

Bílky vyšlehejte do pevného sněhu a nakonec opatrně vmíchejte do těsta. Těsto nalijte do formy a dejte péct na 40 – 45 minut do vyhřáté trouby. V půlce pečení můžete koláč otočit. Po upečení nechte vychladnout ve formě.

Citronová poleva:

150 g cukrové fondánové polevy (nebo hrnek moučkového cukru)

2 lžíce citronové šťávy 

Fondán dejte společně s citronovou šťávou do misky a opatrně zahřejte v mikrovlnné troubě. V krátkých intervalech promíchejte, až se fondán rozpustí. Vymíchejte do hladké polevy. Nechte chvilku zchladnout, pak rozetřete na vychladlý koláč. 

Pokud nemáte po ruce fondánovou polevu, smíchejte moučkový cukr s citronovou šťávu a míchejte do hladké konzistence. V případě potřeby můžete přidat cukr nebo šťávu. 

Hotový koláč před servírováním lehce pocukrujte.