Pokud jste si stejně jako já zamilovali karamelizované banány, které se dávají do těsta na banánový dort, tak budete milovat i tenhle obrácený banánový koláč. Díky karamelu je sice hodně sladký, ale strašně dobrý 🙂 myslím, že jeden kousek Vám stačit nebude. Díky podmáslí a jogurtu je koláč krásně vláčný a nadýchaný. Úplně nejlepší jsou okraje, křupavé, ale zároveň lehce rozmáčené karamelem.

Obrácený koláč je hodně rozšířený a dělá se s různými druhy ovoce. Nejčastěji asi s jablky nebo ananasem, a proto jsem mu asi nikdy nevěnovala dostatek pozornosti 🙂 když jsem ale narazila na verzi s banány, okamžitě se mi vybavila ta úžasná chuť a vůně karamelizovaných banánů.

Banány se dávají na dno formy a během pečení karamelizují v omáčce z másla a třtinového cukru. Po upečení se koláč jednoduše vyklopí na talíř a karamelizovaná vrstva typická pro tenhle koláč je nahoře. Vzhledově to sice není žádný hezoun, ale svou chutí to určitě dožene. 

Původně jsem chtěla koláč upéct do kulaté dortové formy s odnímatelným dnem, nakonec jsem ale naštěstí sáhla po klasickém pekáčku. Másla se lije na dno formy docela dost a je velká pravděpodobnost, že odnímatelným dnem by část másla vytekla. 

Na čtvercovou formu 21 x 21 cm si připravte:

110 g másla

3/4 hrnku třtinového cukru

3 větší zralé banány

1 hrnek polohrubé mouky

2 lžičky prášku do pečiva

špetka soli

3/4 hrnku cukru krupice

1 velké vejce

1/2 hrnku podmáslí

1/3 hrnku bílého jogurtu 10% nebo zakysané smetany

3 lžíce rostlinného oleje

Troubu předehřejte na 180 stupňů, připravte si formu s plným dnem. Ideální velikost kulatá o průměru 23 cm nebo čtvercová 21 x 21 cm. 

Máslo dejte do misky a na nejvyšší výkon nechte 1 minutu v mikrovlnné troubě rozpustit. Nalijte do připravené formy a lehce potřete i okraje formy. Na máslo rovnoměrně nasypte třtinový cukr. Banány oloupejte a podélně rozkrojte. Pokud jsou banány hodně silné, můžete rozkrojit i na tři pláty. Řeznou plochou položte banány na dno formy a celé ho pokryjte. 

V míse smíchejte mouku, prášek do pečiva, sůl a cukr. V jiné misce dobře promíchejte vejce, podmáslí, jogurt nebo smetanu a olej. Nalijte do moučné směsi dobře prošlehejte, stačí i ručně. Hladké těsto rovnoměrně nalijte na banány a rozetřete po celé ploše formy. 

Dejte péct do vyhřáté trouby na 35 – 40 minut, až je hezky do zlatova. 

Koláč nechte chvilku vychladnout ve formě, pak opatrně vyklopte na talíř nebo podnos. Pozor, karamel může lehce téct kolem 🙂 Koláč chutná skvěle ještě vlažný, ale pokud Vám vadí teplé banány, nechte vychladnout úplně.