Tento koláč je díky ricottě krásně vláčný, plný mandlí a příjemně voní po citronech. Je přirozeně bezlepkový, protože je bez mouky, přesto není jako většina bezlepkových koláčů suchý ani dusivý. Nejlepší je druhý či třetí den, kdy se jednotlivé ingredience krásně propojí. 

Koláč jsem pekla v dortové formě s odnímatelným dnem o průměru 23 cm, ale pokud chcete mít koláč vyšší, klidně použijte formu o něco menší. 

Budete potřebovat:

100 g změklého másla

200 g třtinového cukru

4 malá vejce, bílky a žloutky zvlášť

200 g mandlové mouky (mleté loupané mandle)

250 g ricotty

vanilkový extrakt/cukr

šťáva z jednoho citronu

citronová kůra (citronový olej)

plátky mandlí na ozdobu

moučkový cukr na posypání (není nutné)

Dortovou formu vyložte pečícím papírem, troubu předehřejte na 160 stupňů. 

V míse vyšlehejte změklé máslo a 120 g třtinového cukru do světlé nadýchané pěny, postupně zašlehejte po jednom žloutky. Přidejte vanilkový extrakt (cukr), citronovou kůru (olej) a mandlovou mouky. Pak vmíchejte ricottu a citronovou šťávu. Bílky vyšlehejte se zbylým třtinovým cukrem do pevného sněhu a lehce vmíchejte do směsi. 

Těsto rozetřete do dortové formy, povrch uhlaďte a posypte rovnoměrně plátky mandlí. Pečte ve vyhřáté troubě 40 – 45 minut, než je koláč hotový. Pokud použijete menší formu a koláč bude vyšší, bude potřeba péct o pár minut déle.  

Koláč nechte zcela vychladnout, nejlépe do druhé dne a podávejte lehce poprášený moučkovým cukrem.

V hlavě mám pár nápadů, jak tenhle koláč obměnit, např. použít tvaroh místo ricotty, nebo část mletých mandlí nahradit špaldovou moukou. Pokud to bude zdařilá obměna, určitě se s vámi o výsledek podělím.