Jeden recept na velikonoční mazanec už na blogu mám a jsem na něj pyšná. Nicméně mazanci nebo vánočce mé maminky se prostě nevyrovná. Nevím jestli je to receptem, ruční zaděláním nebo prostě dlouholetými zkušenostmi. Každopádně mazanec je úžasný a peče se u nás doma už celé roky.

Je to ten typ hutnějšího, pevnějšího těsta, které vydrží několik dní vláčné. Do těsta se dává poměrně málo droždí a je potřeba ho nechat dlouho kynout. Výsledek ale stojí za to. Tenhle mazanec chutná sám o sobě úžasně a několik dní. Dokonce bych řekla, že čím je starší, tím je lepší. Máslo ani marmeládu na něj potřebovat nebudete.

Podobně jako před časem u receptu na Škvarkové placky jsem i v tom případě byla jen fotograf, zapisovatel a asistent. Celá příprava, zadělání těsta i pečení je práce mé maminky. Jo vlastně jsem byla ještě hlavní ochutnávač. I když teda nevím, jestli se snědení skoro půlky mazance dá považovat za ochutnání :))

Mazance na fotografiích jsou trochu menší, protože bylo zaděláno z 1,5 dávky a mamka z toho vykoulela 4 bochánky.

Velikonoční mazanec (2 vetší kousky):

750 g polohrubé mouky

250 g hladké mouky

200 g cukru krupice

300 g másla

50 g čerstvého droždí

300 ml mléka (tučné, polotučné)

6 žloutků (může být i více)

sůl, citronová kůra, vanilka

mandle, rozinky máčené v rumu

vejce na potření

Do vlažného mléka odeberte asi dvě lžíce cukru a přidejte rozdrobené droždí. Nechte vzejít kvásek.

Máslo rozpusťte a nechte zchladnout. Obě mouky prosejte do mísy, přidejte zbytek cukru, sůl a citronovou kůru. Můžete přidat vanilkový cukr, extrakt nebo semínka z lusku.

Do mísy s moukou přidejte kvásek, žloutky, zchladlé máslo, rozinky a nasekané mandle (část si nechte na posypání). Vypracujte hladké a nelepivé těsto. Já tuhle práci svěřuji robotu, moje mamka vařečce a následně vlastním rukám.

Těsto nechte kynout v chladné místnosti ideálně přes noc nebo alespoň několik hodin. Během kynutí můžete 1-2 propracovat.

Z vykynutého těsta udělejte dva bochánky a nechte je asi hodinu kynout na plechu v teple. Doporučuji dát každý bochánek na samostatný plech, jsou dost velké.

Mezitím si rozehřejte troubu na 200 stupňů.

Vykynuté bochánky pomažte rozšlehaným vejcem a posypte plátky mandlí. Můžete nahoře nastřihnout do kříže.

Pečte prvních 10 minut při 200 stupních, potom snižte teplotu na 160 stupňů a dalších 40-50 minut dopékejte. Propečenost si ověřte špejlí.

Mazance nechte vychladnout, pak můžete pocukrovat.