Na loupáčky jsem měla zálusk už delší dobu. Asi jak člověk stárne, občas si vzpomene na něco z dětství a má potřebu si to připomenout 🙂 Přestože se u nás doma hodně peklo, tak klasické loupáčky se vždycky kupovaly. Nejradši jsem je měla s hrnkem kakaa a bylo jedno jestli bylo teplé nebo studené 🙂

Tentokrát jsem si je upekla sama a snědla jsem pár kousků ještě vlažných i bez kakaa 🙂 není prostě nad čerstvě upečené. Nutno podotknout, že jsem pekla opravdu malé kousky, nerada bych vypadala jako Otesánek 🙂 Každopádně loupáčky jsou krásně nadýchané, měkké a voňavé. Maková zrnka příjemně křupou.

Receptů jsem prošla jako obvykle několik, nejvíce mě zaujal tento. Našla jsem ho na blogu korenizivota.com, ale podle autorky blogu jde o recept z kuchařky Romana Vaňka. V porovnání s jinými kynutými těsty bylo pro mě trochu neobvyklé smíchat droždí z medem a tím vynechat klasický kvásek. No a samozřejmě použití sádla, které jsem myslím do kynutého těsta použila poprvé.Recept je opět na malé množství (nejsme přeci ti Otesánci), ale klidně si ho připravte z dvojité dávky. V tom případě použijte do těsta místo dvou žloutků celé vejce.

Kynuté těsto na loupáčky (asi 12 menších kousků):

250 g hladké mouky (použila jsem bílou špaldovou)

špetka soli

110 ml vlažného mléka

1 žloutek

25 g rozpuštěného sádla

15 g čerstvého droždí

40-50 g medu

vejce na potření

mák na posypání

Do mísy prosejte mouku se solí. Žloutek rozmíchejte v mléce a přidejte společně s rozpuštěným sádlem k mouce. V misce rozetřete med a čerstvé droždí na kašičku, přidejte do mísy ke zbývajícím surovinám a vypracujte hladké těsto.

Těsto vyklopte na lehce pomoučněnou pracovní desku a rukama dopracujte do hladkého, pevného a nelepivého těsta. V původním receptu se uvádí, že těsto je zpočátku hodně lepivé a nedrží tvar, mě se to nestalo, naopak hned zpočátku se s těstem velmi dobře pracovalo. 

Těsto dejte do misky, lehce poprašte mouku, přikryjte a nechte na teplém místě kynout. Já mám v kuchyni poměrně chladno, takže dávám mísu do trouby zapnuté na 30 stupňů. Těsto můžete během kynutí jednou propracovat a opět nechat kynout. Mělo by zdvojnásobit svůj objem.

Vykynuté těsto rozválejte na placku asi půl centimetru silnou a rozkrájejte asi na 12 trojúhelníku. Každý z nich pak zarolujte z té širší strany směrem ke špičce, vytvarujte do rohlíčku a dejte na plech. Přikryjte utěrkou a nechte ještě dalších 30-40 minut kynout. Mezitím si troubu předehřejte na 180 stupňů.

Loupáčky potřete rozšlehaným vejce a posypte mákem. Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15-16 minut, až jsou hezky do zlatova. 

Nejlepší jsou v den upečení. Pokud nějaký zbyde do druhého dne, stačí ho pár vteřin ohřát v mikrovlnce a bude jako čerstvý 🙂