Pomalu ale jistě se nám blíží Vánoce a tak jsem si říkala, že by se vám mohla hodit jedna typicky vánoční náplň do makronek. A co by to bylo za svátky bez vanilky a vaječného likéru 🙂 Musím ale přiznat, že v naší domácnosti to není novinka, tuhle náplň dělám pravidelně už několik let a občas ji použiju i do cukroví.

Vaječný likér nebo chcete-li koňak si dělám vlastní a recept najdete samozřejmě tady na blogu. Skvěle tak zužitkujete žloutky, které vám zbydou z makronek. Do těsta i náplně jsem tentokrát použila mletou vanilku, kterou jsem dostala na vyzkoušení od Dr. Oetkera. Do náplně ale můžete použít i vanilkový extrakt (ne aroma) nebo semínka z vanilkového lusku.

Náplň je potřeba udělat s několika hodinovým předstihem, aby se řádně rozležela a ztuhla. Není nutné dávat do lednice, stačí chladnější místnost. Neméně důležité je použít bílou čokoládu min. 30-32%, jak je uvedeno v receptu, za sebe mohu poručit Belcolade nebo Velvet (pořídíte na cukrářských eshopech).

O makronkách už toho bylo řečeno hodně, ale na jednu zásadní věc se pořád zapomíná. Makronky nejsou trvanlivé pečivo a po upečení je potřeba je do 2-3 dnů naplnit a spotřebovat 🙂

Vanilkové makronky s vaječným likérem (40-45 ks)

Makronkové těsto:

 • 150 g mandlové mouky
 • 150 g moučkového cukru
 • 55 g + 55 g bílků
 • 150 g cukru krupice
 • 40-50 ml vody
 • 1 lžička Mleté vanilky Dr. Oetker

Mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem a mletou vanilkou krátce promixujte, přidejte polovinu tekutých bílků (55 g) a stěrkou utřete do hladké pasty.

Krupicový cukr dejte do menšího rendlíku, zalijte vodou a svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Rozvar při vaření nemíchejte. V průběhu vaření začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) do sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání do sněhu. Pokračujte ve šlehání do částečného zchladnutí a zpevnění sněhu. Výsledný sníh není úplně pevný, má ohebné špičky.

Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty a míchejte tak dlouho, dokud vám těsto pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou špičkou o průměru 9 mm a na plechy vyložené papírem na pečení či teflonovou podložkou nastříkejte makronky o průměru ca. 4 cm.

Plechem bouchněte o stůl nebo poklepejte rukou zespodu, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Makronky nechte před pečením zaschnout. Následně pečte po jednom plechu v troubě vyhřáté na 140-150 stupňů (horkovzduch) zhruba 13-15 minut, až jsou na dotek pevné a jdou dobře odloupnout z papíru či podložky.

Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru nebo podložky.

Náplň s vaječným likérem:

 • 200 g bílé čokolády min. 30-32% (Belcolade, Callebaut)
 • 50 g smetany ke šlehání 33%
 • 50 g vaječného likéru (recept na ten můj)
 • 30 g másla
 • ½ lžičky Mleté vanilky Dr. Oetker

Čokoládu rozpusťte (ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě) a zalijte teplou smetanou, promíchejte. Přidejte mletou vanilku a vaječný likér (nesmí být studený). Promíchejte a promixujte tyčovým mixérem. Nakonec zapracujte tyčákem i máslo. Krém přelijte do misky, zakryjte kontaktně fólií a dejte na několik hodin odležet do chladu.

Vychlazený krém stěrkou promíchejte do hladké konzistence a pomocí sáčku makronky naplňte. Skladujte v uzavřené dóze v lednici a nechte min. do druhého dne rozležet. Před servírováním nechte makronky pár minut při pokojové teplotě.

Video postup k celému receptu najdete na mém IG profilu.