Svátek Sv. Valentýna neslavím a jak tak sleduji své okolí, nejsem sama. Připadá mi, že jediný kdo ho slaví, jsou asi obchodníci 🙂 nicméně je to dobrý důvod upéct něco sladkého. Ať už pro svého milovaného nebo jen tak. A protože maliny a čokoláda jsou velmi oblíbená a osvědčená kombinace, nejen na Valentýna, zkusila jsem ji tentokrát do makronek.  

Zvažovala jsem dvě varianty náplně, ganache připravenou z malinového pyré a hořké čokolády nebo čokoládový krém s malinou uprostřed. Ta druhá možnost mi přišla vhodnější, protože pokud nemáte rádi maliny, můžete je vynechat a udělat si jen čistě čokoládové makronky, které jsou mimochodem taky skvělé 🙂

Na makronky budete potřebovat (cca 30 celých):

150 g mandlové mouky (mleté loupané mandle)

150 g moučkového cukru

20 g kakaa

57 + 57 g bílků 

150 g cukru krupice 

38 ml vody 

Připravte si 3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka, případně si vytvořit papírovou šablonu, kterou opakovaně vložíte pod papír nebo folii na pečení. 

Mandlovou mouku společně s kakaem a moučkovým cukrem promixujte do jemna a přesypte do mísy. Přidejte polovinu bílků (57 g), promíchejte do pasty a odložte stranou. 

150 g cukru krupice dejte společně s vodou do menšího kastrolku a při střední teplotě svařte na cukrový rozvar. V okamžiku, kdy se začne voda vařit, začněte šlehat druhou polovinu bílků (57 g). Jakmile cukrový rozvar dosáhne teploty 118 stupňů, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu. 

Sníh po částech vmíchejte do mandlové pasty, těsto roztírejte a obracejte tak dlouho, dokud Vám pomalu neztéká ze stěrky. Po vytažení stěrky z těsta by vytvořená špička měla pomalu klesat zpět, až se úplně ztratí. 

Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy. 

Plechem bouchněte o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Můžete také poklepávat dlaní zespodu na plech. Makronky nechte zaschnout, až jsou pevné a na dotek nelepivé. Obvykle stačí cca 30 minut.

Troubu si předehřejte na 150 stupňů. Makronky pečte 13 – 14 minut po jednom plechu na střední příčce. Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Makronky nechte zcela vychladnout, pak opatrně sloupněte z papíru.

Upečené makronky můžete ihned po vychladnutí plnit krémem nebo je uschovat i na několik týdnů do mrazáku.

Čokoládová náplň s malinami:

120 g hořké čokolády 50-60%

120 g smetany ke šlehání 33%

maliny – čerstvé nebo mražené

Čokoládu nasekejte, dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte čokoládu vychladnout a lehce zhoustnout. Měla by mít hustotu krému, vhodnou k plnění.

Pokud použijete mražené maliny, nechte je předem rozmrznout. Případně je ponořte do cukrového rozvaru. Ten si připravíte jednoduše z 100 ml vody a 100 g cukru krupice. Vodu s cukrem společně svařte, stačí jen chvilku, aby se rozpustil cukr. Dejte do lednice vychladit. Mražené maliny ponořte na pár minut do vychlazeného cukrového rozvaru, vyndejte na ubrousek a nechte okapat. Takto připravené maliny použijte do makronek. 

Dokončení makronek

Polovinu makronek naplňte čokoládovým krémem, já jsem dávala jen lžičkou, ale můžete použít i zdobící sáček. Doprostřed krému vmáčkněte kousek maliny a přiklopte. Já jsem měla poměrně velké maliny, takže jsem dávala jen polovinu, pokud máte nějaké drobnější, klidně dejte i celou. Makronky nechte do druhého dne rozležet v lednici.