Přestože mi sušenky Oreo nechutnají, tak tahle náplň mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla ji vyzkoušet. A dobře jsem udělala, je totiž skvělá. Chuť sušenek je tam znát na první ochutnání a dostatečně výrazně, což se u některých příchutí bohužel říct nedá. Navíc vypadají moc pěkně, tmavá náplň hezky ladí se světlou pusinkou posypanou drobečky. No řekněte, nejsou to krasavice 🙂

Recept na makronky je stejný, jako všechny moje předchozí. Jen nebudeme v tomto případě přidávat barvu, ale ozdobíme drobečky sušenek. Což je sice fajn změna, ale pro někoho natolik velká, že si makronku nebude moc dopřát. Jak je to možné? Jednoduše, přidáním sušenek do náplně totiž makronky ztrácí svou přirozenou bezlepkovost. Takže pozor 🙂

Oreo makronky (ca. 40 celých makronek)Těsto na makronky (ca. 80 pusinek):

150 g mandlové mouky

150 g moučkového cukru

55 g + 55 g bílků

150 g cukru krupice

40 ml vody

+ jedna sušenka Oreo na posypání

Připravte si 3 plechy, které vyložte pečícím papírem nebo folií. Pokud chcete mít makronky stejně veliké, můžete si na spodní stranu papíru nakreslit kolečka (průměr 3,5-4 cm), případně si vytvořit papírovou šablonu, kterou opakovaně vložíte pod papír na pečení.

Troubu si předehřejte na 135-140 stupňů. Uvedená teplota je orientační, každá trouba peče trochu jinak, je potřeba vyzkoušet. Makronky je dobré péct s horkým vzduchem.

Mandlovou mouku společně s moučkovým cukrem krátce promixujte a dejte do větší mísy. K této směsi přidejte polovinu bílků (55 g) a promíchejte do pasty.

Krupicový cukr (150 g) dejte do menšího kastrolku a zalijte vodou. Společně svařte na cukrový rozvar o teplotě 118 stupňů. Současně začněte šlehat druhou polovinu bílků (55 g) se špetkou soli do polotuhého sněhu. Jakmile rozvar dosáhne požadované teploty, pomalu ho začněte lít za stálého šlehání na předšlehané bílky. Pokračujte ve šlehání do zchladnutí a zpevnění sněhu.

Sníh ve dvou částech stěrkou vmíchejte do mandlové pasty, těsto zlehka obracejte tak dlouho, dokud vám pomalu neztéká ze stěrky. Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou trubičkou o průměru 9 mm a nastříkejte makronky na připravené plechy.

Plechem bouchněte několikrát o stůl, aby se těsto zbavilo vzduchových bublin nebo případných špiček. Sušenku Oreo zbavte náplně a rozdrobte. Drobečky lehce posypte nastříkané makronky. Makronky pečte po jednom plechu ve vyhřáté troubě 14-18 minut. Není třeba je předem sušit. Doba pečení záleží na nastavené teplotě.

Hotové makronky by měly být na dotek pevné. Zkuste jednu opatrně odloupnout, pokud to jde snadno, je hotovo. Po vytažení z trouby nechte makronky chladnout na plechu, teprve až po úplném vychladnutí opatrně sloupněte z papíru.

Smetanová náplň s Oreo sušenkami:

(recept podle Kariny Rivera C)

200 g bílé čokolády Valrhona Ivoire nebo Callebaut Velvet

130 g smetany ke šlehání min. 33%

66 g sušenek Oreo (6 ks)

20 g invertního cukru

10 g másla

Čokoládu rozpusťte v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni.

Smetanu zahřejte společně s cukrem a přidejte na kousky nalámené sušenky Oreo (i s náplní). Krátce provařte do rozpuštění sušenek. Poté nalijte směs ve třech částech na rozpuštěnou čokoládu a promíchejte. Přidejte máslo a promixujte tyčovým mixérem.

Náplň dejte do misky, přikryjte folií (položte přímo na náplň) a dejte vychladit do lednice.

Před plněním náplň nejdříve promíchejte stěrkou, je poměrně tuhá, pak přendejte do sáčku a makronky naplňte. Nechte do druhého dne rozležet, uchovávejte v lednici v uzavřené dóze.