Pokud jste někdy zkoušeli péct makronky, jistě mi dáte za pravdu, že to není nic jednoduchého. Takže pokud se Vám konečně povedou, není nic horšího, než je „pokazit“ špatně vybraným krémem. Makronky se dají v podstatě naplnit čímkoliv, máslovými krémy, mascarpone, šlehačkou nebo čokoládou. Docela brutální mi přijde plnit tyhle francouzské dobroty marmeládou, ale i to uvádí některé recepty 🙂

Každý druh krému má svá pro i proti. Mascarpone je chuťově fajn, ale makronky rychle rozmáčí. Takže pokud nejsou určeny k rychlé spotřebě, nedoporučuji 🙂 To máslové krémy Vám udrží makronky pevné docela dlouho, ale chuť není zrovna ta nejlepší. Jaký krém tedy vybrat? Jedna z možností jsou krémy z bílé čokolády, je to něco na způsob ganache. Krémy jsou poměrně jednoduché na přípravu, smícháte čokoládu s horkou smetanou nebo jinou tekutinou a necháte do druhé dne v lednici. U těchto krémů je důležité použít opravdu chuťově dobrou a kvalitní bílou čokoládu. Na Milku, Figaro nebo Orion rovnou zapomeňte 🙂 

Recept na makronky zůstává pořád stejný, ten asi není potřeba znovu opakovat. Najdete ho v mých předchozích příspěvcích, stačí si jen vybrat techniku přípravy. Italskou techniku najdete uPistáciových makroneka francouzskou uCitronových makronek

Na začátek jsem pro Vás vybrala tři příchuti. Krém malinový, to je taková klasika mezi makronkami, pistáciový a skořicovo-zázvorový, který mi naprosto učaroval a vedle slaného karamelu je můj nejoblíbenější.

Malinový krém

125 g malinového pyré, neslazeného

150 g bílé čokolády

Malinové pyré je nejlepší udělat doma. Stačí svařit mražené maliny se lžičkou cukru a ještě teplé propasírovat přes sítko. Pyré pak nechte ještě povařit, aby se zbavilo přebytečné vody a zhoustlo. Pyré se dá samozřejmě koupit, ale většinou jen ve specializovaných cukrářských obchodech a ve velkém balení.

Do horkého pyré vmíchejte bílou čokoládu a za stálého míchání nechte rozpustit. Pomocí tyčového mixéru pak vymíchejte do hladké emulze. Dejte do misky, přikryjte folií a dejte do lednice. Folii je dobré položit přímo na krém, nebude se tak na ní srážet voda. 

Druhý den krém přendejte do zdobícího sáčku a naplňte makronky. Krém je lehce tekutý, ale jakmile makronky spojíte, v lednici krásně ztuhnou. 

Stejným způsobem můžete připravit i krém z lesního ovoce, jen zaměníte maliny za lesní plody.

Pistáciový krém

120 g bílé čokolády

120 g smetany ke šlehání 33%

20 g pistáciové pasty

Čokoládu i pistáciovou pastu dejte do misky a zalijte horkou smetanu. Za stálého míchání nechte rozpustit, pak pomocí tyčového mixéru vymíchejte do hladké emulze. Zakryjte folií, opět přímo na krém, a dejte do lednice vychladit. Druhý den krém vyšlehejte šlehačem do pevného krému. Šlehat opatrně, lehce se přešlehá. Dejte do zdobicího sáčku a makronky naplňte.

Dříve jsem dělala pistáciový krém máslový (recept najedete upistáciových makronek), ale tenhle se s ním vůbec nedá srovnat. Je vynikající. Pokud byste chtěli chuťový zážitek ještě vylepšit, nahraďte část mandlové mouky v těstě na makronky mletými nesolenými pistáciemi.

Skořicovo-zázvorový krém
200 g bílé kvalitní čokolády
100 g smetany ke šlehání min. 33%
1/2 lžičky mleté skořice
2 lžičky mletého zázvoru

Čokoládu dejte do misky společně s kořením a zalijte horkou smetanou. Stejně jako u předchozího receptu nechte za stálého míchání čokoládu rozpustit, pak pomocí tyčového mixéru vymíchejte do hladké emulze. Zakryjte folií, položte ji přímo na krém a dejte do lednice vychladit. Druhý den přendejte do zdobicího sáčku a naplňte makronky.

Trochu mleté skořice dávám obvykle i do těsta na makronky. Poprvé jsem tenhle recept vyzkoušela předloni na Vánoce, protože mi díky zázvoru a skořici přišel tak trochu vánoční a od té doby ho dělám pravidelně.

Každý druh krému by měl vystačit k naplnění asi 30 – 40 makronek. Samozřejmě hodně záleží, jak velké makronky připravujete a kolik krému do nich dáváte 🙂

A jaká je Váš oblíbený krém do makronek?