Tyhle polokoule jsou tak trochu „pařížský dort“ v malém provedení. Základ tvoří pařížská šlehačka, doplněná malým kouskem kakaového korpusu a čokoládovou polevou. Jako bonus jsem přidala křupavý sušenkový puk, na kterém je dortík posazen. Skvěle chutná a zároveň se tak s dortíkem lépe manipuluje 🙂

Na polití jsem použila klasickou čokoládovou ganache polevu, která možná není na pohled tak pěkná jako zrcadlovka, ale určitě je mnohem snazší na přípravu. A chutná mi víc, takže proč se trápit se zrcadlovkou 🙂

Z níže uvedeného receptu připravíte 6 malých dortíků.

Čokoládový krém:

250 ml smetany ke šlehání 33%

100 g hořké čokolády 55-60%

+ 2 lžíce mascarpone k našlehání

Čokoládu nasekejte na kousky, dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka, aby se čokoláda zcela rozpustila. Nakonec promixujte tyčovým mixérem. Dejte vychladit do lednice alespoň na 8 hodin, ideálně přes noc.

Sestavení dortíků:

silikonová forma – polokoule průměr 6-7 cm

kolečka oblíbeného korpusu (ideálně čokoládový/kakaový) použila jsem tento recept

Čokoládový krém vyšlehejte společně s mascarpone do pevného krému. Pomocí lžíce nebo cukrářského sáčku naplňte silikonovou formu. Doporučuji formu předem položit na tácek, bude se pak lépe přenášet. Do každého otvoru vmáčkněte kousek korpusu trochu menší velikosti než je otvor. Dortíky zahlaďte hezky do roviny a dejte zamrazit alespoň na 6-8 hodin.

Křupavé sušenkové puky:

100 g sušenek typu Bebe Rodinné

40 g mléčné čokolády

40 g lískooříškové pasty 100%

25 g másla

ráfky nebo kulaté formičky o průměru ca. 8 cm

Sušenky rozmixujte. Čokoládu rozpusťte a vmíchejte do ní oříškovou pastu a máslo. Smíchejte se sušenkami, lépe to jde v mixéru nebo food procesoru. Vznikne vám hmota podobná sušenkové krustě na cheesecake.

Na tácek si položte pečící papír a rozložte ráfky. Hmotu rozdělte do ráfků a umačkejte do hladka – viz. foto. Dejte do lednice ztuhnout. Po ztuhnutí ráfky opatrně sundejte, není třeba ani ořezávat nože. Puky drží hezky tvar, mohou se jen po krajích lehce drolit.

Čokoládová poleva:

150 g hořké čokolády 55-60%

150 g smetany ke šlehání 33%

Čokoládu zalijte horkou smetanou, nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Za občasného míchání nechte polevu zchladnout, zároveň i lehce zhoustnout.

Zmražené dortíky po částech vyndejte z formy a položte na chladicí mřížku postavenou na tácu, kam bude stékat přebytečná poleva. Dortíky polijte, doporučuji polévat rychle a větším množstvím polevy najednou. Nechte okapat pak opatrně pomocí nože přeneste na připravené sušenkové puky. Zbylou polevu uchovejte v lednici pro pozdější použití.

Ozdobte dle fantazie, já jsem použila kousek bílé čokolády s transfer folií a oříšek v čokoládě.