Přestože já sama nemám ovoce v čokoládě moc ráda, tak kombinaci lehce nakyslých višní a hořké čokolády prostě neodolám. A nejsem sama 🙂 Recept na Čokoládový dort s višněmi tady na blogu se těší velké oblibě nejen u vás, čtenářů, ale i v mém okolí. A tak jsem se rozhodla zkusit jeho obdobu v podobě mini dortíků. I když musím přiznat, že impulsem k tomu byly hlavně višně, které mi doma „zbyly“ z předchozí přípravy dortu 🙂

Jako náplň do dortíků jsem použila čokoládovou pěnu, která je krásně jemná a nadýchaná. Základem je krém ze smetany, mléka a žloutku, smíchaný s čokoládou a nadlehčený ušlehanou šlehačkou. Mňamka 🙂 Protože jsem chtěla zachovat bezlepkovou variantu dortíků, jako základnu jsem použila velké makronky. Klidně je ale nahraďte kousky korpusu nebo sušenkami odpovídající velikosti. 

Jak už to u těchto dortíků bývá, přípravu je dobré rozdělit do dvou dnů. První den si připravte zrcadlovou polevu a dejte zamrazit dortíky. Druhý den pak dortíky polijte a po pár hodinách můžete servírovat. Na zamrazení budete potřebovat silikonovou formu, ale tu už z mých receptů určitě znáte. Pro tentokrát jsem zvolila mé oblíbené polokoule, použít ale můžete jakýkoliv jiný tvar.

Višně jsem použila marinované (recept najdete u Čokoládového dortu s višněmi), klidně ale můžete použít kompotované nebo i mražené. Pokud chcete opravdu luxusní dobrůtku, tak doporučuji višně kandované v sirupu (pozor nejedná se o klasické kandované ovoce).

Na přípravu 5-ti malých dortíků budete potřebovat:

čokoládovou pěnu

zrcadlovou polevu

5 velkých makronek (jen půlky, neslepené) – recepty najdete na mém blogu

višně – marinované, kompotované, mražené, kandované v sirupu (luxusní záležitost)

silikonovou formu polokoule průměr 6 cm (případně jiný tvar)

Čokoládová pěna:

150 ml smetany ke šlehání 33%

50 ml mléka (tučné nebo polotučné)

1 velký žloutek 

25 g cukru krupice 

75 g hořké čokolády 70-72% 

Mléko a 50 ml smetany dejte do kastrůlku a přiveďte k varu. 

Žloutek dejte do misky a s cukrem vyšlehejte do pěny. Za stálého šlehání vlijte trochu vařicí směsi mléka se smetanou, pak postupně dolijte zbytek. Dobře promíchejte, vlijte zpět do kastrůlku a na mírném ohni chvilku povařte. Směs by měla lehce zhoustnout. 

Do misky dejte nasekanou čokoládu a zalijte horkým krémem. Pomalu promíchejte, až se čokoláda rozpustí. Směs by měla být hezky hladká. 

Zbývajících 100 ml smetany vyšlehejte do polotuha a po částech opatrně vmíchejte do čokoládové směsi.

Připravte si silikonovou formu, nejlépe na nějaký tácek či podnos. Polokoule naplňte pěnou asi do poloviny, přidejte višně a pak další pěnu. Zarovnejte do roviny a dejte do mrazáku, min. do druhého dne. 

Zrcadlová čokoládová poleva: 

5 g práškové želatiny + 25 ml studené vody 

63 ml vody 

112 g cukru krupice 

75 g hořké čokolády min. 50% 

15 g prosátého kakaa 

33 ml smetany 33% 

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte asi 10 minut nabobtnat. 

Vodu s cukrem dejte do kastrolu a při střední teplotě svařte na 104 stupňů. Teplotu je nutné dodržet přesně. 

Stáhněte z kamen, přisypte čokoládu a za stálého míchání nechte rozpustit. Přisypte prosáté kakao, následně smetanu a dobře promíchejte. 

Jakmile směs zchladne na 60 stupňů, přidejte nabobtnalou želatinu a míchejte do úplného rozpuštění. 

Polevu přelijte přes jemné sítko, pak lehce promixujte tyčovým mixérem a znovu přelijte přes sítko. Nechte vychladnout, přikryjte folií (přímo na polevu) a dejte min. na 12 hodin do lednice. 

Dokončení dortíků 

Zrcadlovou polevu zahřejte na 29 stupňů a přelijte si ji do džbánku nebo nádoby s nálevkou. Dortíky se tak budou lépe polévat, než třeba z misky. 

Připravte si chladicí mřížku, kterou položte na hlubší tácek nebo menší plech, kam bude přebytečná poleva stékat. Po částech vyndejte dortíky z mrazáku, položte na mřížku a polijte polevou.  

Polité dortíky přeneste opatrně z mřížky a každý položte na makronku (jen na samotnou pusinku, neslepenou). Na přenos dortíku se skvěle hodí slabá jehlice na maso, kterou zapíchněte shora doprostřed dortíku a za pomoci nože, kterým dortík podeberete zespodu, přeneste. 

Dortíky ozdobte dle vlastní fantazie. Já jsem použila kousky čokoládového korpusu, želé a kousky čokoládových trubiček. 

Zbylou čokoládovou polevu můžete použít opakovaně, skladujte v lednici nebo v mrazáku.