Recept na tyhle nepečené kuličky jsem objevila před lety, když jsem se tak trochu zajímala o zdravou výživu. Ale zapomeňte na předsudky, že co je zdravé, není dobré. U těchto kuliček to neplatí. Jsou krásně křupavé, plné oříšků a semínek, slazené rozinkami a medem. Zajímavou chuť jim dodává sezamová pasta tahini, která je ve spojení s medem úžasná a perfektně funguje jako pojidlo. 

Pro ty, kteří neznají, tahini je sezamová pasta vyrobená z čerstvě opražených a rozemletých sezamových semínek. Vyrábí se z loupaného i neloupaného sezamu, proto se může lišit barvou. Některé možná trochu připomínají bláto 🙂 Tahini je nedílnou součástí pomazánky hummus a cukrovinky chalva, ale můžete ji použít i do salátového dresinku, při grilování masa nebo jako náhradu másla. Koupíte ji v prodejnách zdravé výživy i ve velkých supermarketech. V nabídce je varianta se solí i bez, já osobně používám tu neslanou. 

Recept na kuličky je od Hanky Zemanové, propagátorky biopotravin a autorky Biokuchařky a Bioabecedáře, mimochodem obě knížky mám doma a jsou úžasné. Tento recept ale v knihách nenajdete, vyšel v jednom ze starších čísel časopisu Apetit jako tip na zdravé vánoční cukroví. Jen mějte prosím na paměti, že zdravé, neznamená dietní 🙂

Příprava kuliček je rychlá a jednoduchá, zapojit do ní můžete i děti. 

Na cca 20 kuliček si připravte:

50 g vlašských ořechů

50 g slunečnicových semínek

50 g rozinek (namočených v rumu)

50 g strouhaného kokosu

3 lžíce tahini (sezamová pasta)

3 lžíce medu

špetka skořice

mleté oříšky nebo kokos na obalení

* ořechy, semínka i sezamovou pastu tahini koupíte např. tady

Ořechy nasuchu opražte na pánvi a ještě teplé nasekejte na hrubo. Stejně opražte i slunečnicová semínka a nechte vychladnout. Rozinky namočte do rumu, nejlépe pár hodin předem. 

V míse smíchejte tahini s medem a skořicí a postupně přidejte sekané ořechy, semínka, rozinky a kokos. Ke konci je dobré zpracovat hmotu rukama. Aby se těsto nelepilo na ruce, můžete použít gumové rukavice. 

Z těsta tvarujte kuličky, které obalte v mletých oříšcích nebo kokosu. Pokud chcete mít kuličky všechny stejně veliké, hmotu si odvažujte. Když nebudete během koulení ujídat, tak jako já, připravíte z této dávky asi 20 kuliček. Kuličky můžete uložit do malých papírových košíčků, hezky to vypadá a dobře se to servíruje. Košíčky koupíte např. tady.