Panna cotta je skvělá sama o sobě, když ji ale spojíte se slaným karamelem, je to prostě bomba, nejen kalorická 🙂 Je to přesně ten typ dezertu, který se hodí jako sladká tečka po dobrém obědě. I když vychutnat si ji můžete samozřejmě i kdykoliv jindy. 

Abyste docílili více barevných vrstev, je potřeba přípravu rozdělit do dvou fází. Nejdříve udělat vrstvu karamelovou, která sama o sobě udělá dva odstíny. Tu nechat několik hodin ztuhnout, pak teprve připravit vrstvu světlou, vanilkovou. I tak je ale příprava rychlá a jednoduchá a výsledný chuťový zážitek dokonalý. Tedy za předpokladu, že jste jako já propadly sladkému karamelu 🙂

Panna cotta je díky smetaně poměrně sytá, takže ji stačí opravdu malá porce. Připravit ji můžete do malých skleniček, hrnečků nebo mističek. Já jsem použila plastové kelímky s víčkem, které jsou ideální pro převoz. 

Na 6 malých skleniček o objemu cca 120 ml si připravte:

Karamelová vrstva:

300 ml smetany ke šlehání

100 ml polotučného mléka

100 g cukru krupice

2 lžičky práškové želatiny 

karamelový sirup Monin (není nutné) 

mořská sůl 

Želatinu dejte do misky, zalijte malým množstvím vody a nechte nabobtnat. Smetanu a mléko společně ohřejte. 

Cukr dejte do kastrolu se silnějším dnem a při nižší teplotě utavte na karamel. Nemíchejte, v případě potřeby jen naklánějte kastrolem. Opatrně vlijte horkou smetanu s mlékem a promíchejte. Nechte chvilku povařit, až se rozpustí případné kousky karamelu. Přidejte sůl, podle chuti 1/2 až 1 lžičku. Dobře promíchejte a stáhněte z kamen. Nechte malinko zchladnout, pak nalijte trochu směsi na nabobtnalou želatinu a míchejte, až se rozpustí. Vlijte zpátky ke zbytku směsi a dobře zamíchejte. Mě se v tuhle chvíli zdála směs málo sladká, takže jsem přidala ještě lžíci karamelového sirupu Monin. 

Směs rozdělte do připravených skleniček, plňte jen do dvou třetin, aby se vešla ještě světlá vrstva. Dejte minimálně na 3 hodiny ztuhnout do lednice.Vanilková vrstva:

150 ml smetany ke šlehání

100 ml polotučného mléka

25 g moučkového cukru + pár kapek vanilkového extraktu (nebo vanilkový sirup Monin)

1 lžička práškové želatiny

Želatinu dejte do misky, zalijte malým množstvím vody a nechte nabobtnat. Smetanu, mléko a cukr společně přiveďte k varu. Stáhněte z kamen, přidejte vanilkový extrakt a nechte trochu zchladnout. Vlijte trochu směsi do nabobtnalé želatiny, promíchejte a vraťte zpět. Dobře promíchejte, želatina musí být rozpuštěná. Já jsem cukr i vanilkový extrakt nahradila vanilkovým sirupem Monin. 

Směs nechte trochu zchladnout, pak nalijte na ztuhlou karamelovou vrstvu a dejte opět chladit do lednice. Minimálně na 3 – 4 hodiny, nejlépe přes noc.

Před servírováním můžete posypat hoblinkami bílé čokolády.