Léto máme v plné síle a tak je čas na lehké letní dezerty. Protože co si budeme povídat, i když je venku 40 stupňů, chuť na sladké nás neopouští. Tedy alespoň mě ne 🙂 Nemusíme si zrovna dopřávat čokoládový dort nebo něco s krémem, ale sladká tečka po obědě přijde vhod. A panna cotta se na léto hodí skvěle.

Je lehká, krémová a tak snadná 🙂 Příprava zabere jen pár minut a nemusíte ani zapínat troubu. Když jsem ji před pár měsíci dělala poprvé, měla nevídaný úspěch a musela jsem ji dělat hned několikrát za sebou.

Tentokrát jsem ji trochu odlehčila a téměř polovinu smetany nahradila podmáslím. A musím říct, že tahle verze je snad ještě lepší. Jemná smetanová chuť skvěle ladí s citronovým krémem. Původně jsem chtěla doplnit panna cottu slaným karamelem, ale citron díky svěžesti jednoznačně zvítězil.

Citronový krém je úžasná věc, nejen na panna cottu, zvlášť když si uděláte doma svůj vlastní. Dělám ho vždycky radši víc, protože ho při vaření pořád ochutnávám. Jen jsem tentokrát použila tmavý třtinový cukr, proto není krém tak hezky žlutý, ale spíš do oranžova.

Na 6 malých skleniček si připravte:

7 g práškové želatiny

60 ml studeného mléka

300 ml smetany min. 33%

60 g moučkového cukru

240 ml podmáslí

citronový olej (můžete vynechat)

(opraveno 27.1.2016)

Želatinu nasypte do misky a zalijte studeným mlékem, nechte 5 – 10 minut nabobtnat.

V hrnci zahřejte smetanu společně s cukrem a na mírném plameni přiveďte těsně pod bod varu. Stáhněte z kamen, nechte malou chvilku zchladnout a pak část smetany nalijte na želatinu. Míchejte, až se želatina rozpustí, pak vlijte zpátky do hrnce. Přilijte podmáslí a dobře promíchejte. Můžete přidat 2 – 3 kapky citronového oleje. Nalijte do připravených skleniček, kousek pod okraj, aby zbylo místo na citronový krém. Dejte ztuhnout do lednice, min. na 2 – 4 hodiny.

Citronový krém (lemon curd):

2 žloutky

35 g třtinového nebo krupicového cukru

35 ml čerstvě vymačkané citronové šťávy

25 g másla

citronová kůra nebo citronový olej

Všechny suroviny dejte společně do misky a zahřívejte v páře za občasného míchání do zhoustnutí. Krém by měl mít konzistenci asi jako kaše. Nechte vychladnout, pak lehce našlehejte a navrstvěte na ztuhlou panna cottu.

Můžete podávat hned nebo uchovat 1 – 2 dny v lednici (lépe zakryté).

A jak vidíte, chutnalo opravdu všem 🙂