Dortové lízátko je vlastně takový malý dortík na tyčce máčený v čokoládě a zdobený různými dekoracemi. Skvěle se hodí na dětské oslavy, narozeninové párty nebo jako sladký dárek. Zpříjemnit si s nimi můžete i vánoční svátky. Vypadají roztomile a věřte mi, že po nich sáhnou nejen děti 🙂

Základem lízátka je měkký dortový korpus, rozdrobený na kousky a smíchaný s krémem. Přidat můžete cokoliv dalšího, co Vám chutná nebo máte doma po ruce. Mleté ořechy nebo mandle, kokos, rozinky … já obvykle přidávám trochu rumu, nejen pro vůni, ale i na zvlhčení. Lízátka můžete máčet v bílé, mléčné i hořké čokoládě nebo v barevných ochucených polevách. Zdobení jde nejlépe malými cukrovými dekoracemi nebo čokoládou, ale můžete si vyrobit i drobnosti z fondánu.

Recept je univerzální a udává jen orientační množství surovin. Můžete použít jakýkoliv recept na dortový korpus a jakýkoliv krém, ideálně s malým podílem másla. A přidat můžete cokoliv dalšího. Lízátka už jsem dělala mnohokrát a pokaždé mi vyjdou chuťově trochu jinak 🙂 Já osobně mám ráda „hnědé“ z kakaového korpusu, moje dcera zase dává přednost „světlým“.

Na asi 15 dortových lízátek si připravte:

piškotový dortový korpus – 1/2 dávka – vanilkový nebo kakaový

2 – 3 lžíce krému (vanilkovo-pudingový, sněhový máslový, nutela našlehaná s máslem)

rum, vaječný likér nebo citronová šťáva

mleté ořechy nebo mandle, kokos, piškotové drobečky

burákové nebo sušenkové máslo, nutela, ochucovací pasty

Piškotový korpus upečte a nechte zcela vychladnout. Můžete upéct i den předem, zabalit do folie a nechat v chladu. Použít můžete samozřejmě i odřezky různých korpusů, které Vám zbyly z předchozího pečení a máte uloženy v mrazáku.

Korpus rozdrobte do misky, přidejte trochu rumu a krém. Rukama lehce propracujte na hmotu, příliš nemačkejte. Když zůstanou kousky korpusu, nic se neděje. Podle potřeby přidejte „suché“ suroviny jako mleté ořechy nebo kokos. Pokud máte hmotu příliš suchou, přidejte trochu krému, lízátka skvěle dochutí třeba i burákové nebo sušenkové máslo. Výsledná hmota by neměla být mazlavá, ale měla by držet pohromadě, aby z ní šly tvořit kuličky. Při přípravě určitě ochutnejte a přidejte další suroviny podle vlastního uvážení.

Z hmoty tvarujte kuličky o průměru cca 4 cm. Pokud chcete mít kuličky všechny stejně velké, hmotu si odvažujte. Na jedno lízátko počítejte cca 28 – 30 g hmoty. Kuličky položte na tácek, přikryjte folií a dejte na pár hodin do lednice ztuhnout (klidně i přes noc).

K sestavení lízátek budete potřebovat:

cca 250 g bílé čokolády (v peckách nebo nasekané)

bílé tyčky na lízátka (nedoporučuji špejle, jsou příliš slabé)

cukrový máček, dekorace z fondánu

dekorační stuhy

na zapíchnutí lízátek – polystyren, aranžovací hmota nebo sklenice naplněné cukrem

Jako první si připravte něco, do čeho hotová lízátka zapíchnete. Skvěle se na to hodí aranžovací hmota nebo kousek polystyrenu, do kterého si vypíchněte jehlicí otvory. Vystačíte si ale i se sklenicemi naplněnými cukrem, ve kterých lízátka dobře drží.

Dnes už tyčky na lízátka bez problému koupíte v cukrářských e-shopech, domácích potřebách, viděla jsem je i v DM drogerii. Jen se trochu liší svou kvalitou. Já používám tyčky od anglického výrobce PME, které jsou silné a dostatečně pevné. Vyrábí se v několika délkách a seženete na www.fialapraha.cz.

Pro začátek si rozpusťte jen malé množství čokolády cca 30 – 50 g. Z lednice si vyndejte připravené kuličky a do každé zapíchněte tyčku, max. do poloviny kuličky. Rozpuštěnou a vychlazenou čokoládou zakápněte vpich tyčky na každé kuličce. To zabrání, aby kulička později sjela po tyčce dolů, až budou lízátka při pokojové teplotě. Dejte do lednice ztuhnout.

Mezitím si připravte zbytek čokolády. Pokud nemáte malé pecky, čokoládu si nasekejte na malé kousky. Asi 2/3 čokolády dejte do misky a nechte rozpustit v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni. Jakmile je čokoláda zcela rozpuštěná, přidejte zbytek nasekané čokolády a za stálého míchání nechte rozpustit. Čokoláda se tím částečně a rychleji ochladí. Pokračujte v míchání, až se je čokoláda studená, ale stále tekutá. Příliš teplá čokoláda může způsobit pozdější prasknutí polevy na lízátku. Ideální teplota je cca 30 stupňů. Můžete i přelít do jiné mísy, tím proces chladnutí urychlíte. Lepší je miska menší a hlubší, klidně můžete použít i vyšší skleničku.

Připravte si k ruce cukrové dekorace nebo jiné drobnosti, kterými chcete lízátka zdobit. Potřebovat v tuhle chvíli budete i „držák“ na hotová lízátka.

Lízátko namočte celé do rozpuštěné čokolády, nechte okapat, případně lehce poklepejte na tyčku, aby přebytečná čokoláda rychleji stekla. Čokoláda by měla začít pomalu zasychat. Jakmile je povrch lehce matný, můžete posypat cukrovým máčkem nebo ozdobit dekorací z fondánu. Je potřeba vystihnout ten správný moment, aby čokoláda nebyla ještě moc „mokrá“ a dekorace nestékaly nebo naopak rychle neztuhla a dekorace už nebudou držet. Po celou dobru držte lízátko v ruce, celý krok trvá jen chvilku.

Lízátka si k máčení vyndavejte z lednice postupně. Hotová lízátka zapíchněte do podložky nebo do sklenice s cukrem a dejte do lednice. Nechte pořádně zatuhnout, pak můžete tyčky ozdobit mašličkou ze stuhy.

Lízátka skladujte v lednici nebo chladné místnosti, před servírováním nechte asi 20 minut při pokojové teplotě. Bez obav vydrží několik dní.

PÁR TIPŮ NA ZÁVĚR:

Hmota a následně i kuličky se dobře připravují v gumových rukavicích.

Až budete na lízátko sypat cukrový máček, dělejte to nad miskou nebo talířem, jinak budete mít máček po celé kuchyni.

Fondánové dekorace si připravte klidně pár dnů předem, aby dostatečně zatvrdly.

Pokud budete zdobit rozpuštěnou čokoládou, nechte lízátko namočené do polevy nejdříve dostatečně zatuhnout.

Bílou čokoládu můžete obarvit speciálními barvami na čokoládu nebo použít barevné tukové polevy.