Horké letní počasí doslova vybízí k lehkým dezertům s čerstvým ovocem. A přesně takové jsou tyhle malé větrníčky z odpalovaného těsta, plněné jen lehce oslazenou šlehačkou a čerstvými malinami. Na první pohled možná obyčejné, ale chuťově naprosto dokonalé. 

Maliny jsem vybrala záměrně, jednak kvůli chuti, ale hlavně vydrží hezky čerstvé i další dny. Můžete ale samozřejmě použít i jiné ovoce, třeba jahody nebo borůvky. Určitě nešetřete a použijte do šlehačky pravou vanilku, žádné vanilínové náhrady 🙂 v krému je jen minimum cukru, takže chuť vanilky hezky vynikne. 

Odpalované těsto (cca 30-35 mini větrníčků): 

60 ml mléka 

65 ml vody 

špetka soli 

50 g másla 

85 g hladké mouky (použila jsem špaldovou)

3 menší vejce (velikost M) 

Troubu předehřejte na 200 stupňů, plechy si vyložte pečícím papírem. 

Vodu s mlékem dejte do menšího kastrolu a přiveďte k varu. Přidejte sůl a máslo a znovu přiveďte k varu. Najednou vsypte prosátou mouku, snižte teplotu a míchejte, dokud těsto není hladké a nelepí se na dno a stěny kastrolu. Míchejte asi 2 – 3 minuty, až se na dně začne tvořit bílý povlak. 

Těsto přendejte do mísy a zvolna míchejte do mírného zchladnutí. Do vlažné hmoty postupně vmíchejte vejce, jedno po druhém, doporučuji použít šlehač nebo robot. Každé vajíčko nejdřív dobře zapracujte, než přidáte další. 

Těsto přendejte do sáčku s hladkou nebo řezanou trubičkou a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte větrníčky požadované velikosti. Já jsem z této dávky udělala asi 35 malých kousků.

Dejte péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů asi na 20 minut. Zpočátku pečení neotevírejte troubu. Délka pečení závisí na velikosti větrníčků. Pokud pečete velké, po 20 minutách snižte teplotu na 160 stupňů a ještě dalších 10 minut dopékejte. Těm hodně malým bude stačit těch 20 minut. Větrníčky by po upečení měly znít dutě a v dlaních „chrastit“. Přendejte na chladicí mřížku a nechte vychladnout. V této fázi je můžete i zamrazit. Před plněním větrníčky vodorovně rozkrojte na poloviny, dobře to jde vroubkovaným nožem. 

Vanilková šlehačka:

300 ml smetany ke šlehání min. 33% (ideálně 40% nebo mix 33% a 40%)

100 g mascarpone

vanilkový cukr s pravou vanilkou (příp. cukr + vanilkový lusk)

čerstvé maliny

Smetanu, mascarpone a trochu cukru společně vyšlehejte do pevného krému. Cukru dejte dle chuti, mělo by stačit cca 1-2 lžíce. Přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a větrníčky naplňte. Maliny můžete položit na dno větrníčku, pak nastříkat krém a další malinou ozdobit nahoře. Množství krému je orientační, záleží, jak velké větrníčky připravíte a jak hodně budete plnit. Před servírování je lehce pocukrujte moučkovým cukrem.