Touhle roládou bych vám chtěla ukázat, že skvělé mini dortíky se dají připravit rychle a jednoduše. Navíc bez silikonové formy, želatiny a zamražení. Tedy alespoň tak to vnímám já 🙂 Je totiž spousty způsobů, jak zákusky či dezerty připravit a tohle je jeden z nich. Prostě obyčejná, poslední dobou celkem opomíjená, roláda 🙂

Stačí jí jen rozkrájet na jednotlivé porce a trochu přizdobit a během chvilky máte na stole celkem luxusní zákusek. Pro tentokrát jsem vybrala svou oblíbenou bezé roládu, která se připravuje jen z bílků, a promazala taktéž mým oblíbeným kávovým krémem ze smetany a bílé čokolády. Chuťově vám to možná trochu připomene „štafetky“, dříve běžně prodávané v každé cukrárně. 

Dost často slýchám obavy „aby roláda nepopraskala“. Ale není čeho se bát, v tomto receptu se roláda stáčí zastudena a zatím mi nikdy nepraskla 🙂

Ořechová bezé roláda:

125 g bílků

80 g cukru krupice

30 g mletých lískových oříšků

40 g hladké mouky

Troubu předehřejte na 200 stupňů, velký plech ca. 40×30 cm si vyložte pečícím papírem.

Bílky vyšlehejte s cukrem do pevného sněhu, nejdříve šlehejte při nižších otáčkách samotné bílky, pak postupně přidejte cukr a otáčky zvyšte na maximum.

Stěrkou vmíchejte mleté oříšky a následně prosátou mouku. Těsto rozetřete na připravený pečící papír, není nutné po celé ploše, aby vrstva těsta nebyla příliš tenká. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 12 minut, až je těsto lehce do růžova.

Po upečení plát sejměte z plechu, lehce posypte moučkovým cukrem a překlopte na čistý kus pečícího papíru. Nechte vychladnout, pak papír z plátu opatrně sloupněte.

Kávový krém:

250 ml smetany ke šlehání 33%

125 g kvalitní bílé čokolády (např. Belcolade, Callebaut, Valrhona)

1-2 lžíce rozpustné kávy (dle vaší chuti a použitého druhu)

+ 2 lžíce mascarpone k našlehání

Smetanu zahřejte, rozmíchejte v ní kávu a nalijte na bílou čokoládu. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Celou směs promixujte tyčovým mixérem a dejte do lednice alespoň na 8 hodin vychladit.

Až budete chtít roládu plnit, k vychlazenému základu přidejte dvě lžíce mascarpone a vyšlehejte společně do pevného krému. Část krému si odložte stranou na zdobení. Zbytek rozetřete na vychladlý roládový plát. Pomocí pečícího papíru roládu stočte, lehce utahujte a zabalenou do papíru dejte do lednice na několik hodin vychladit.  

Vychlazenou roládu rozkrájejte a jednotlivé porce a ozdobte zbytkem krému. Já jsem ještě použila na zdobení kousky čokolády a lískové oříšky.