Po velkém ohlasu na dýňové cupcakes jsem pořád přemýšlela o dalším dezertu z této úžasné suroviny. Zamrazila jsem si totiž pár krabiček dýňového pyré, abych mohla péct i mimo hlavní dýňovou sezonu 🙂 Vyzkoušela jsem dýňový cheesecake, ale přestože cheesecake miluju, tenhle mě moc neoslovil. Začala jsem tedy pokukovat po receptech na různé dorty, řezy a bábovky. 

A jaké bylo moje překvapení, když jsem otevřela náhodně několik receptů a všechny byly až na pár drobností úplně stejné jako recept na dýňové cupcakes 🙂 Vlastně mě to už také napadlo, zkusit těsto na dýňové cupcakes nalít do pekáčku nebo formy na bábovku, ale pořád jsem váhala. Tohle mě ale přesvědčilo 🙂 Bábovková moc nejsem, do klasického dortu se mi také moc nechtělo, takže zvítězily řezy.

Poměr jednotlivých surovin jsem trochu upravila a přípravu krému zjednodušila. Takže pokud se Vám cupcakes zdály složité nebo nemáte formu na muffinky, zkuste tyhle řezy. Jsou krásně vláčné, měkoučké a voňavé. Chutnají skvěle i bez krému, jen tak samotné. Už dlouho mě žádná „buchta“ tak nenadchla. Řezy jsem připravila v menším množství do pekáčku cca 21 x 21 cm, takže pokud jste velká rodina, udělejte klidně z dvojité dávky.

Na 12 – 15 kousků budete potřebovat:

170 g polohrubé mouky

1 lžička prášku do pečiva

1/2 lžičky jedlé sody

špetka soli

1 lžička skořice

1/2 lžičky mletého zázvoru 

1/2 lžičky mletého nového koření

1/4 lžičky muškátového oříšku

220 g dýňového pyré 

180 g cukru krupice

120 ml rostlinného oleje

2 vejce

Troubu předehřejte na 170 stupňů, hlubší plech nebo vetší formu vymažte máslem. Já použila čtvercovou formu 21 x 21 cm. Pokud budete chtít řezy po upečení vyklopit, doporučila bych formu i vysypat nebo vyložit pečícím papírem. Já zdobila řezy přímo ve formě, nevyklápěla jsem.V míse smíchejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a koření. Ve velké míse společně smíchejte dýňové pyré, cukr, olej a vejce, prošlehejte, tak aby se vše krásně spojilo. Přisypte mouku s kořením a vyšlehejte na hladké těsto, je docela tekuté. Nalijte do připravené formy a dejte péct do vyhřáté trouby na 25 – 30 minut, až je těsto upečené. Zjistíte pomocí špejle nebo jehlice. Délka pečení je závislá na velikosti formy a s tím i spojená výška těsta. Pokud zvolíte formu na bábovku, doba pečení bude určitě o něco delší, možná bych doporučila ke konci i teplotu snížit. 

Po upečení nechte vychladnout ve formě, případně vyklopte. Na zcela studený korpus pak naneste skořicovou šlehačku.

Skořicová šlehačka

200 ml smetany ke šlehání 40%

100 ml husté zakysané smetany

2 lžíce cukru krupice

1/2 lžičky skořice

Všechno dejte společně do vyšší nádoby a vyšlehejte do hustého krému. Naneste na vychladlý korpus a rovnoměrně rozetřete. Můžete hned podávat nebo uložit do lednice.