Kombinace tvarohu, máku a povidel asi nikoho z nás nepřekvapí, typická je především u kynutých koláčů nebo buchet. Proto jsem byla celkem zvědavá, jak obstojí tahle „trojkombinace“ v trochu neobvyklém provedení, piškotové roládě. Nebudu Vás napínat, obstála na výbornou, je úžasná.  

Měkoučký piškotový plát, ve kterém je část mouky nahrazena mletým mákem, jemný tvarohový krém a lehce nakyslá švestková povidla. Během pár minut máte upečeno, namazáno, srolováno a po krátkém chlazení už můžete krájet. 

Roládu jsem objevila ve své oblíbené kuchařce od Pavlíny Berzsiové, ale použila jsem pouze recept na piškotový plát. V krému bylo na můj vkus zbytečně moc másla i cukru. Já jsem ho připravila z tvarohu v kostce, kterému čím dál víc přicházím na chuť. Pro zjemnění jsem přidala mascarpone a trochu jogurtu. Na promazání jsem pak zvolila švestková povidla místo marmelády. Nevypadá to možná tak hezky, jahodová marmeláda je pěkně červená, ale chuťově mi tam ta povidla prostě pasovala víc 🙂  

Maková roláda:
3 vejce, bílky a žloutky zvlášť
80 g krupicového cukru
60 g hladké mouky
40 g mletého máku
1 lžíce vanilkového cukru

Troubu předehřejte na 200 stupňů, velký plech vyložte pečícím papírem. 

Žloutky vyšlehejte s polovinou krupicového cukru a vanilkovým cukrem do husté pěny. Bílky vyšlehejte se zbylým cukrem na pevný sníh. Obě hmoty zlehka spojte a opatrně vmíchejte prosátou mouku a mletý mák. 

Hmotu rozetřete na plech vyložený pečicím papírem (cca 30 x 40 cm) a pečte v troubě předehřáté na 200 stupňů asi 8 minut. Po upečení plát sejměte z plechu, poprašte moučkovým cukrem a otočte na papír nebo utěrku. Nechte vychladnout, pak papír opatrně sloupněte. 

Tvarohový krém:
250 g tvarohu v kostce (ne vaničkový)
125 g mascarpone
1-2 lžíce hustého bílého jogurtu (smetanový, řecký)
60-70 g moučkového cukru (případně více dle chuti)
1 lžička vanilkového cukru
+ švestková povidla na potření rolády

Tvaroh, jogurt a mascarpone společně promixujte, nejlépe to jde ve food procesoru nebo nádobě k tyčovému mixéru. Cílem je tvaroh zjemnit, odstranit případné hrudky. 

Přidejte moučkový a vanilkový cukr a dobře prošlehejte. Podle chuti můžete přisladit. 

Vychladlý plát rolády potřete povidly a po celé ploše rovnoměrně rozetřete krém. Pomocí pečícího papíru zatočte a dejte do lednice na 2-3 hodiny vychladit (nebo přes noc). 

Roládu vybalte z papíru a pocukrujte. Krájejte vroubkovaným nožem.