Možná bych ji mohla nazvat babiččina roláda. Ne snad proto, že jsem recept zdědila po babičce, ale protože jsem ji upekla speciálně pro ni. Požadavek zněl jasně, „hnědá“ roláda se šlehačkou. Babička ráda sleduje televizní pořady o vaření a na mě pak je, měnit její přaní v realitu. Přemlouvat mě ale rozhodně nemusela, jsem ráda, když mohu upéct cokoliv. 

Sáhla jsem po osvědčeném receptu na piškotovou roládu, která nepraská a stáčí se za studena, recept mám z mé oblíbené knihy Cukrářka od Pavlíny Berzsiové. Náplň jsem musela ale trochu promyslet, samotná šlehačka nedrží moc dlouho tvar a jak znám naši babi, roládu bude jíst celý týden. Krém tedy musí něco vydržet. Osobně nejsem velkým zastáncem různých ztužovačů a želatiny, takže volba padla jednoznačně na mascarpone. 

Na roládu budete potřebovat:

3 vejce, bílky a žloutky zvlášť

80 g krupicového cukru

80 g hladké mouky

2 lžíce kakaa (20 g)

vanilkový cukr

Žloutky vyšlehejte s polovinou krupicového cukru a vanilkovým cukrem do husté pěny. Bílky vyšlehejte se zbylým cukrem na pevný sníh. Obě hmoty zlehka spojte a opatrně vmíchejte prosátou mouku s kakaem.

Hmotu rozetřete na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě předehřáté na 200 stupňů asi 8 minut. Po upečení plát sejměte z plechu, poprašte moukou a otočte na papír nebo utěrku. Nechte vychladnout, pak papír opatrně sloupněte.

Mezitím si připravíme náplň:

250 g mascarpone

2 až 3 lžíce moučkového cukru

1 lžičku vanilkového extraktu nebo cukru

200 g šlehačky min. 33% (doporučuji použít čerstvou)

Ve větší misce vyšlehejte společně mascarpone s moučkovým cukrem a vanilkou. Přilijte smetanu a ručně promíchejte. Poté vyšlehejte pomocí elektrického šlehače na hustý krém. Je potřeba šlehat pomalu na nízkou rychlost. Trvá to pár minut. Nesnažte se to urychlit, krém byste mohli přešlehat.

Hotový krém rozetřete na vychladlý piškotový plát a pomocí papíru stočte. Roládu zabalenou v papíře dejte chladit do lednice. Před podáváním pocukrujte, případně můžete ozdobit šlehačkou a ovocem.