Tartaletky mívám obvykle napečené do zásoby a schované v mrazáku. Stačí už jen pak připravit krém a dezert máte za chvilku na stole. Tentokrát jsem náš oblíbený vanilkový krém vylepšila malinovým pyré. Lehce nakyslá a pikantní chuť malin ho hezky doplňuje. Přidala jsem i pár čerstvých malin na ozdobu, na rozdíl od jahod jsou i v tomto období chuťově dobré 🙂

Aby malinové pyré nebylo přilíš tekuté, přidala jsem trochu želatiny, proto tedy malinové želé. Je schované uvnitř tartaletek, na první pohled tak není vidět. Základem vanilkového krému je puding vylepšený žloutky a pravou vanilkou. Můžete si připravit den předem a v den plnění jen našlehat. 

Z níže uvedeného množství připravíte 6 – 7 tartaletek. Záleží, jaký typ formiček použijete a jak silné vyválíte těsto. Já jsem v tomto případě použila místo formiček jen ráfky bez dna, tartaletky jsou proto poměrně vysoké. 

Na křehké těsto budete potřebovat: 

100 g másla

50 g moučkového cukru

43 g žloutků 

150 g hladké mouky 

citronová kůra (citronový olej

špetka soli 

+ luštěniny na slepé pečení a pečící papír (nebo papírové košíčky na muffiny) 

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem, citronovou kůrou a žloutky, ne úplně do pěny, jen aby se suroviny pěkně spojily. Pak přisypte mouku se solí a krátce prošlehejte, aby vznikla „drobenka“. Hmotu přesuňte na lehce pomoučněnou plochu a rychle zpracujte do kompaktního těsta. Já si pomáhám plastovou stěrkou, těsto se nelepí na ruce a během chvilky je spojené. Snažte se nepřidávat mouku. 

Těsto zabalte do folie a dejte asi na 30 minut do lednice. Nemělo by úplně ztuhnout, aby se s ním dobře pracovalo. 

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formy na tartaletky, uvedené množství vystačí na 6 – 7 tartaletek o průměru cca 8 – 10 cm. Pokud máte formy s nepřilnavým povrchem, není nutné vymazávat. Dále budete potřebovat luštěniny na slepé pečení a pečící papír nebo papírové košíčky na muffiny. 

Zchladlé těsto si můžete rozdělit na odpovídající počet formiček a každou část vyválet zvlášť. Nebo rozválejte polovinu těsta a současně přeneste na polovinu formiček. Těsto lehce vmáčkněte do formičky a upravte okraje. Přikryjte kouskem pečícího papíru (nebo papírovým košíčkem na muffiny) a vyložte suchými luštěninami. 

Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut, až jsou tartaletky krásně do zlatova. Délka pečení je závislá na velikosti formiček a síle těsta. 

Tartaletky nechte chvilku vychladnout, sundejte papír s luštěninami a opatrně je vyklopte, pozor, jsou velmi křehké. Po úplném vychladnutí je můžete plnit krémem nebo uschovat na později do mrazáku. 

Malinové želé: 

120-130 g malinového pyré (neslazené) 

cukr dle chuti 

2,5 g práškové želatiny (cca lžička) + 13 ml studené vody 

Želatinu dejte do misky, zalijte studenou vodou a nechte asi 10 minut nabobtnat. 

Malinové pyré zahřejte (cca 50-60 stupňů), přidejte cukr dle chuti a nabobtnalou želatinu. Míchejte do úplného rozpuštění. 

Pyré můžete nalít do menšího tácku nebo misky a po ztuhnutí vykrojit kolečka potřebné velikosti. Já jsem použila silikonovou formu na muffiny a pyré jsem rovnou rozdělila podle počtu tartaletek. Dejte ztuhnout do lednice, pro urychlení možno i do mrazáku. 

Vanilkový krém: 

300 ml mléka (plnotučné nebo tučné) 

1 vanilkový puding 

2 žloutky 

1-2 lžíce krupicové cukru (případně více dle chuti) 

1 lžička vanilkového cukru nebo vanilkový extrakt, případně vanilkový lusk

50 g másla 

Trochu mléka odlijte do hrnku, rozmíchejte v něm pudingový prášek a rozšlehejte žloutky. Zbytek mléka přiveďte na mírném ohni k varu. Trochu horkého mléka přilijte do hrnečku s pudingem a žloutky a promíchejte. Pak vlijte zpět do hrnce a za stálého míchaní nechte chvilku povařit. 

Odstavte a vmíchejte cukr, následně i máslo a dobře promícháme. Krém by měl být hladký, bez hrudek. Přelijte do mísy a zakryjte folií. Tu položte přímo na horký puding, nebude se tak na folii srážet voda. Dejte vychladit do lednice.

Dokončení tartaletek

Vychlazený vanilkový krém našlehejte do krémova. Trochu krému rozetřete na dno každé tartaletky. Na krém položte malinové kolečko a opět dejte krém – viz. foto výše. Zahlaďte hezky do roviny. Zbytek krému si přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a tartaletky nazdobte. Můžete ozdobit čerstvými malinami.