Už si přesně nepamatuji, kdy jsem slaný karamel ochutnala poprvé. Jedno vím ale jistě, byla to láska na první pohled. Tedy spíš na první ochutnání :o)) Kombinace sladkého a slaného zároveň mě naprosto uchvátila. Zpočátku máte pocit, že je to obyčejný karamel, sladký, s lehkým nádechem nahořklosti. Pak ale Vaše chuťové buňky zareagují na sůl, která úžasně zvýrazní chuť a zároveň lehce potlačí sladkost karamelu. A co je nejlepší, okamžitě máte potřebu dát si další sousto, abyste se ujistili, že je to opravdu tak. 

Někomu se možná tohle spojení bude zdát divné, jiní budou ohrnovat nos, aniž by ochutnali. Každopádně je v mém okolí dost jedinců, kteří byli po prvním soustu stejně nadšení jako já. Prostě kdo neochutná, neuvěří. 

Slaný karamel se skvěle hodí do makronek, najdete ho v čokoládových pralinkách, ve zmrzlině nebo dortech. Já jsem si oblíbila „univerzální“ karamelovou omáčku. Perfektně se hodí třeba na cheesecake, palačinky, do poháru nebo prostě jen tak na ulizování ze skleničky. A právě tuhle „omáčku“ jsem použila i do těchto košíčků.

Určitě si řeknete, že budou díky karamelu a čokoládě hodně přeslazené, ale je tomu přesně naopak. Sama jsem byla překvapená. Do těsta na košíčky se dává jen malé množství cukru, takže nejsou vůbec sladké. Díky tomu dobře vynikne chuť karamelu a čokoládové polevy. Jsou křehké a zároveň křupavé.  

Těsto na košíčky se dělá trochu netradičně, alespoň já jsem se s podobnou přípravou dosud nesetkala. Máslo s olejem, vodou a cukrem se dá ohřát do trouby a pak horké vlije do mouky. Rychle se zpracuje vařečkou na těsto a ještě teplé plní do formiček. Perfektně se na to hodí forma na muffiny. 

Na košíčky si připravte:

90 g másla

3 lžíce vody

1 lžíce rostlinného  oleje

1 lžíce cukru

150 g hladké mouky

špetka soli

Troubu předehřejte na 200 stupňů, připravte si formu na muffiny. Není potřeba vymazávat, těsto je dost mastné samo o sobě. Mouku si nasypte do mísy a nechte stranou. 

Do menší nádoby vhodné do trouby dejte máslo, vodu, olej, cukr a sůl. Já jsem použila malou skleněnou zapékací misku. Dejte do vyhřáté trouby asi na 15 minut, až se máslo rozpustí, bublá a začíná hnědnout na krajích.

Opatrně vyndejte nádobu z trouby a směs nalijte do mísy s moukou. Rychle promíchejte, až se těsto spojí a odděluje se od stěn mísy. Těsto rozdělte lžící do 12 otvorů na muffiny a vmáčkněte na dno i boky pomocí prstů. Těsto je poměrně mastné a teplé, takže má tendenci po formičce klouzat, nenechte se tím odradit. Také jsem měla pocit, že je těsta málo, ale stačilo to. Krusta košíčků je tenká a krásně křupavá. Každý košíček propíchněte 1-2x vidličkou a dejte péct do trouby na 8 – 12 minut. Až je těsto celé do zlatova upečené. Vyndejte z trouby a nechte ve formě zcela vychladnout. Pak opatrně vyndejte, jsou velmi křehké.

Slaný karamel:

1 hrnek cukru krupice

85 g másla

1/2 hrnku smetany ke šlehání 33%

1,5 lžičky mořské soli

Cukr dejte do hrnce a při střední teplotě pomalu nechte rozpustit. Míchejte dřevěnou vařečkou, až do úplného rozpuštění. Pak přidejte máslo rozkrájené na malé kousky a opatrně míchejte až se směs krásně spojí. Stáhněte z kamen, vmíchejte sůl a vlijte smetanu. Metlou dobře prošlehejte, vraťte na kamna a chvilku ještě provařte, aby byl karamel krásně krémový. Za občasného míchaní pak nechte vychladnout. 

Tahle dávka je o trochu větší, než budete pro košíčky potřebovat. Zbytek můžete uchovat v lednici a použít třeba na jablečný koláč nebo cheescake. 

Košíčky naplňte zchladlým karamelem a dejte do lednice ztuhnout. Mezitím si můžete připravit karamelové ořechy na ozdobu. 

Karamelové ořechy:

30 g lískových ořechů, loupaných

30 g krupicového cukru

Připravte si kus pečícího papíru, stačí tak velikost A4. Cukr i ořechy dejte do menšího rendlíku a nechte při mírné teplotě společně zkaramelizovat. Opatrně promíchejte a vylijte na připravený pečící papír. Nechte vychladnout, pak nožem rozsekejte na menší kousky. 

Čokoládová poleva:

80 g čokolády s min. 50 % kakaa

80 g smetany 30-33%

lžička másla

Čokoládu nasekejte na menší kousky, dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Přidejte máslo a nechte chvilku odstát. Pak vymíchejte stěrkou do hladké emulze a za občasného míchání nechte při pokojové teplotě vychladnout a lehce zhoustnout. 

Na ztuhlý karamel nalijte čokoládovou polevu a ozdobte sekanými karamelovými ořechy. Nechte v lednici alespoň pár hodin odležet, ideálně přes noc. Skvělé jsou košíčky i několik dní po přípravě, nezměknou, zůstanou krásně křehké.