Přestože si asi většina z Vás Vánoce bez perníčků neumí představit, u nás moc oblíbené nejsou, a tak je nepeču. Protože mám ale perníkové koření moc ráda, hledala jsem něco, co by mi je trochu připomínalo. A našla jsem tyhle roztomilé perníkové košíčky.  

Měkké, lehce žvýkavé košíčky z perníkového těsta jsou plněné krémem z čerstvého sýra, který je ochucený špetkou skořice a mletého zázvoru. Zajímavá a velmi dobrá kombinace. Díky krému se sice nedají naskládat do krabice jako ostatní cukroví, ale na rozdíl od perníčků jsou „jedlé“ hned. Nemusíte čekat několik týdnů, než změknou 🙂 Takže ideální pro ty, kteří pečou na poslední chvíli.V původním receptu jsou košíčky dělané do klasické formy na muffinky, já zvolila ještě menší variantu – mini muffinky – koupíte např. u Tescomy.

Na 24 malých košíčků si připravte:

1 hrnek hladké mouky 

1 lžička mletého zázvoru 

1 lžička skořice 

špetka muškátového oříšku 

špetka mletého hřebíčku 

1/2 lžičky jedlé sody 

1 lžička kukuřičného škrobu

85 g másla

1/2 hrnku třtinového cukru

1/2 vajíčka

1 a 1/2 lžíce melasy

V misce smíchejte mouku s kořením, jedlou sodou a kukuřičným škrobem. Odložte stranou.

Změklé máslo vyšlehejte společně s cukrem do pěny, trvá to pár minut. Přidejte rozšlehané vajíčko a melasu. Dobře prošlehejte. Přisypte moučnou směs a vymíchejte do hladkého těsta. Dejte do lednice asi na 30 minut ztuhnout, tak aby šly z těsta tvarovat kuličky.

Troubu předehřejte na 170 stupňů, formu na mini muffinky (24 otvorů) vymažte máslem.

Z těsta dělejte malé kuličky, vmáčkněte do muffinkového otvoru a vytvarujte košíček. Okraj by měl být tak do 2/3 výšky otvoru, při pečení lehce nabudou. Těsto by mělo vyjít akorát na 24 košíčků. Dejte péct do vyhřáté trouby na 10 – 12 minut. 

Vyjměte košíčky z trouby a nechte asi 5 minut zchladnout. Pak pomocí lžičky nebo nějaké menší kovové odměrky lehce promáčkněte každý košíček, tak aby se zvětšil prostor pro krém. Já jsem použila paličku od hmoždíře, šlo to s ní perfektně. Košíčky nechte ještě chvilku vychladnout, pak opatrně pomocí nože vyndejte. Po úplném vychladnutí naplňte krémem.

Skořicový krém:

200 g čerstvého krémového sýra (typu Philadelphia, Lučina, Žervé, možno i mascarpone)

1/2 – 3/4 hrnku moučkového cukru (nebo kombinace cukru a javorového sirupu)

špetka mletého zázvoru

1/4 lžičky skořice + špetka na posypání

Všechny suroviny vyšlehejte do hladkého a pevného krému, podle chuti přislaďte. Krém přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a nastříkejte na košíčky. Můžete ještě lehce poprášit skořicí nebo jinak ozdobit dle vlastní fantazie.

Naplněné košíčky uchovávejte v lednici. Košíčky si můžete upéct předem, zamrazit a naplnit krémem až den před servírováním.