Krajíci čerstvého chleba s máslem prostě nedokážu odolat. Krásně voňavý a křupavý, až se sbíhají sliny. Tak proč si takový neupéct doma? Bez zbytečných přísad, barviv a konzervantů. Pekla jsem už spoustu různých chlebů včetně kváskového, ale tenhle recept zatím jednoznačně vede. Chutná skvěle, v řezu je krásně hladký, nedrobí se a není „dusivý“. A navíc je tak jednoduchý. 

Potřebovat budete jen mouku, vodu, droždí a sůl. Můžete kombinovat různé druhy mouky, které Vám vyhovují nebo které máte zrovna doma. Já jsem tentokrát vybrala žitnou chlebovou a celozrnnou špaldovou.

Tento chléb se vyznačuje dlouhou dobou kynutí, ideálně tedy těsto zadělat večer a nechat přes noc pracovat za Vás. 

Na menší bochník budete potřebovat:

2 hrnky žitné chlebové mouky

1 hrnek celozrnné špaldové mouky jemně mleté

1,5 hrnku teplé vody 

1/2 lžičky sušeného droždí

1 1/4 lžičky soli

1 lžička drceného kmínu (nebo jiné oblíbené chlebové koření)

(použila jsem hrnek o objemu 230 ml)

skleněný pekáč nebo hrnec s poklicí

Ve větší míse smíchejte oba druhy mouky, droždí, sůl a koření. Zalijte teplou vodou (ne horkou) a vařečkou vypracujte vláčné těsto. Můžete zadělat i v robotu. Mísu zakryjte folií a nechte na teplém místě 12 – 18 hodin kynout. Těsto lehce zvětší svůj objem a bude krásně bublinkovat.

Pracovní plochu si dostatečně posypte moukou a vykynuté těsto na ni vyklopte. Roztáhněte, poprašte mouku a několikrát přeložte. Můžete i lehce propracovat. Nelekejte se, těsto se hodně lepí. Nakonec vytvarujte do malého bochníku a nechte na poprášené utěrce ještě asi dvě hodiny kynout. Pokud máte ošatku na chleba, vysypte ji dostatečně moukou a nechte chleba kynout v ní.

Asi půl hodiny před dokynutím si rozpalte troubu na 230 stupňů a dejte do ní nahřát skleněný pekáč i s poklicí, ve kterém budete chleba péct. Když je trouba dostatečně vyhřátá, rychle vyndejte pekáč z trouby, překlopte do něj bochník, přiklopte poklicí a dejte zpátky do trouby na 30 minut péct. Po půl hodině odklopte, snižte teplotu na 210 stupňů a dopékejte dalších 15 – 25 minut, až je chleba krásně do zlatova upečený. Pro kontrolu můžete na chleba zaťukat, pokud zní dutě, je hotovo. Přendejte na chladicí mřížku a nechte vychladnout.

Je krásně křupavý a voňavý, hmmmm, cítíte? Teď už jen nakrájet a podávat se vším, co máte rádi. Já osobně mám chleba nejradši jen s máslem, aby vynikla jeho chuť, ale určitě chutná skvěle s čímkoliv.